Spotkanie ministrów obrony USA i Chin. Wiadomo o czym rozmawiali

Wei Fenghe oraz Lloyd Austin
Wei Fenghe oraz Lloyd Austin. / foto: Domena Publiczna/Wikipedia, U.S. Secretary of Defense, CC BY 2.0 (kolaż)
REKLAMA

Minister obrony USA Lloyd Austin spotkał się we wtorek w Kambodży ze swoim chińskim odpowiednikiem Wei Fenghe i wyraził obawy w związku z „niebezpiecznym zachowaniem” chińskich samolotów wojskowych – przekazał Pentagon. Obie strony podkreśliły potrzebę wzmocnienia komunikacji.

Było to pierwsze spotkanie obu ministrów od sierpniowej wizyty spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie, w reakcji na którą Chiny przeprowadziły ćwiczenia wojskowe wokół wyspy na bezprecedensową skalę.

REKLAMA

Rozmowa trwała około 90 minut, a amerykańscy urzędnicy określili ją jako „produktywną i profesjonalną”. Ministrowie omówili potrzebę „rzeczowego dialogu na temat obniżenia strategicznego ryzyka i poprawy bezpieczeństwa operacyjnego” – przekazał rzecznik Pentagonu Pat Ryder.

Austin „podniósł obawy dotyczące coraz bardziej niebezpiecznego zachowania samolotów ALW (chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej) w regionie Indo-Pacyfiku, które zwiększa ryzyko wypadku” – oświadczył Ryder, cytowany przez agencję Reutera.

Do napiętych sytuacji z udziałem samolotów wojskowych dochodziło w ostatnich miesiącach pomiędzy Chinami a Australią i Kanadą.

Wysokiej rangi amerykański urzędnik przekazał, zastrzegając sobie anonimowość, że Austin i Wei długo rozmawiali na temat Tajwanu i omówili kwestię wznowienia w najbliższych miesiącach części mechanizmów dialogu, które zostały zawieszone przez Chiny w odwecie za wizytę Pelosi w Tajpej.

Według komunikatu zamieszczonego w chińskich mediach Wei oświadczył natomiast, że winę za „obecną sytuację” w relacjach dwustronnych ponoszą USA, a Waszyngton „musi szanować kluczowe interesy” Chin. Chiński minister miał też podkreślić, że kwestia Tajwanu jest „pierwszą nieprzekraczalną czerwoną linią” w stosunkach amerykańsko-chińskich, a chińska armia ma przekonanie i zdolności, by „stanowczo bronić jedności ojczyzny”.

„Obie strony wymieniły również opinie na temat sytuacji międzynarodowej i regionalnej, kwestii kryzysu na Ukrainie, Morza Południowochińskiego i Półwyspu Koreańskiego” – napisano w chińskim komunikacie.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Rząd w Tajpej uznaje natomiast wyspę za niezależne państwo i zapowiada obronę demokracji.

Austin i Wei rozmawiali w kuluarach spotkania ministrów obrony Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w Siem Reap w Kambodży. W ubiegłym tygodniu przywódcy USA i Chin, Joe Biden i Xi Jinping, spotkali się na indonezyjskiej wyspie Bali na marginesie szczytu G20.

REKLAMA