Asystent Winnickiego był współpracownikiem SB? Korwin-Mikke: „Dziwna sprawa…”

Janusz Korwin-Mikke.
Janusz Korwin-Mikke. / Zdjęcie: PAP
REKLAMA

Janusz Korwin-Mikke skomentował doniesienia, jakoby asystent prezesa Ruchu Narodowego i lider narodowców w Wielkoplsce, Ryszard Oszmian, miał być tajnym współpracownikiem SB w czasach PRL.

„Szef okręgu Ruchu Narodowego w Wielkopolsce i asystent społeczny posła Konfederacji Roberta Winnickiego, Ryszard Oszmian, został zarejestrowany jako Tajny Współpracownik w kartotekach Służby Bezpieczeństwa” – podaje portal i.pl. Sam zainteresowany wypiera się zarzutów i przypomina, że był lustrowany przed startem w wyborach.

REKLAMA

Portal i.pl podaje, że w „kartotekach Instytutu Pamięci Narodowej można znaleźć kartę personalną Ryszarda Oszmiana z informacją o »pozyskaniu« do współpracy Tajnego Współpracownika Służby Bezpieczeństwa”.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

„Oficerem pozyskującym do współpracy, jak wynika z dokumentów, był mł. chor. W. Kałużyński, status pozyskania: dobrowolność” – czytamy w artykule. Oszmian miał mieć pseudonim operacyjny „Ryś”.


Czytaj więcej: Asystent posła Winnickiego współpracował z SB w PRL-u? „Nic o tym nie wiem”


Oszmian zaprzecza. Korwin-Mikke komentuje

Lider Ruchu Narodowego w Wielkopolsce zaprzecza oskarżeniom. Oszmian opublikował w swoich mediach społecznościowych specjalne oświadczenie, w którym wszystkiego się wypiera. Tekst podał dalej prezes Ruchu Narodowego – Robert Winnicki.

Sprawę skomentował na swoim Twitterze były prezes partii KORWiN – Janusz Korwin-Mikke.

„Dziwna sprawa… Wyjaśni się. Ale jako autor Uchwały Lustracyjnej proszę o nie dyskwalifikowanie nikogo. Śp.Emeryk Nagy, bohaterski, zamordowany przez Sowietów przywódca rewolucji węgierskiej 1956, był przedtem agentem NKWD. A śp.Jarosław Hašek był politrukiem w Armii Czerwonej!” – napisał na Twitterze wolnościowiec.

REKLAMA