Publiczna chłosta w Afganistanie. Wykonanie kary obserwowało kilkaset osób

Afgańska flaga nad wejściem do pałacu prezydenckiego - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Domena Publiczna
Afgańska flaga nad wejściem do pałacu prezydenckiego - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Domena Publiczna
REKLAMA

Rządzący w Afganistanie talibowie zorganizowali w prowincji Logar, na stadionie sportowym, publiczną chłostę 12 osób oskarżonych o kradzieże i cudzołóstwo. Regionalne władze rozesłały zaproszenia na wykonanie kary, z których skorzystało kilkaset osób – podaje w środę Associated Press.

Chłoście poddano trzy kobiety i dziewięciu mężczyzn. Biuro gubernatora prowincji zaprosiło poprzez media społecznościowe „zacnych uczonych, mudżahedinów, starszyznę, przywódców plemiennych i lokalną ludność” na stadion, gdzie w środę rano odbyło się wykonanie wyroku – podaje AP, powołując się na anonimowego przedstawiciela władz prowincji.

REKLAMA

Agencja przypomina, że kara chłosty była szeroko stosowana przez talibów w latach 1996-2001, gdy po raz pierwszy rządzili oni Afganistanem.

W połowie listopada najwyższy przywódca talibów w tym kraju mułła Hajbatullah Ahundzadeh nakazał sędziom stosowanie wszystkich kar przewidzianych przez stosowaną przez Taliban surową interpretację prawa muzułmańskiego, łącznie z kamienowaniem, amputacją kończyn, chłostą i publicznymi egzekucjami

Ahundzadeh zobowiązał sędziów do stosowania szariatu, czyli prawa muzułmańskiego, w pełnym zakresie, łącznie ze wszystkimi karami przewidzianymi za najcięższe przestępstwa w rozumieniu tego systemu, czyli cudzołóstwa, fałszywe oskarżenia o cudzołóstwo, kradzież, bandytyzm, picie alkoholu, apostazję i bunt.

Po raz pierwszy, po ponownym przejęciu władzy w Afganistanie w sierpniu 2021 r. talibowie wymierzyli karę chłosty 11 listopada, gdy 19 osób ukarano w ten sposób za domniemaną kradzież, cudzołóstwo i ucieczkę z domu – relacjonuje AP.

Na początku października talibowie zakazali kobietom wstępu do stołecznych parków i wesołych miasteczek. Kobiety nie mogą przemieszczać się publicznie bez męskiego towarzystwa (męża, starszego brata lub ojca), obowiązują je też ścisłe reguły dotyczące ubioru – w miejscu publicznym mogą być widoczne jedynie oczy kobiety.

Talibowie rządzą w Afganistanie od sierpnia 2021 roku; przejęli władzę po wycofaniu się wojsk koalicji zachodniej, które przebywały tam od 2001 roku.

Szariat to prawo zaczerpnięte głównie z Koranu oraz słów i czynów proroka Mahometa, zawartych w przekazach jego towarzyszy (hadisów). Reguluje ono zarówno życie religijne, jak i świeckie i jest interpretowane w różnoraki sposób w zależności od szkoły prawnej i lokalnej tradycji.

REKLAMA