Fala zbrodni. W trzy miesiące zamordowano ponad półtora tysiąca kobiet i dzieci

Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
REKLAMA

Od lipca do września w RPA zamordowano 989 kobiet, ponad 13 tysięcy padło ofiarą napaści z zamiarem spowodowania poważnego uszczerbku na zdrowiu, a 1277 stało się ofiarą usiłowania zabójstwa. W tym samym czasie zamordowano 558 dzieci. Te dane są niepokojące i nie do zaakceptowania – oświadczył w środę południowoafrykański minister ds. policji Bheki Cele.

Cele przedstawił na konferencji kwartalne statystyki przestępczości, w których odnotowano zbrodnie zgłoszone południowoafrykańskiej policji (SAPS) w okresie od 1 lipca do 30 września 2022 r. Opozycja uznała dane za „przygnębiające” i przekazała, że wątpi w ich wiarygodność – podał południowoafrykański portal News24.

REKLAMA

Liczba przestępstw seksualnych w RPA wzrosła o 1319, co oznacza 11-procentowy wzrost w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku – poinformował minister Cele. Otwarto ponad 10 tys. śledztw w sprawie gwałtów.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Na podstawie analizy 8227 przypadków gwałtów ustalono, że do 5083, co stanowi 62 proc. tych incydentów, doszło w miejscu zamieszkania ofiar lub sprawców – przekazał Cele, cytowany przez południowoafrykański portal News24.

Pozostałych gwałtów dopuszczono się w miejscach publicznych, na ulicach, w parkach, na plażach, w opuszczonych budynkach oraz w szkołach i innych instytucjach edukacyjnych.

Minister przyznał również, że rząd RPA nie był w stanie ochronić najbardziej narażonych członków społeczeństwa, czyli dzieci. Od lipca do końca września w liczącym niemal 57 mln obywateli kraju zamordowano 558 dzieci. Łącznie ok. 7 tys. osób padło ofiarą morderstwa w tym okresie.

Liczba zabójstw wzrosła o 841 w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku – poinformował minister Cele. Przedstawione statystyki oznaczają ogólny wzrost liczby zabójstw o 13,6 proc.

REKLAMA