REKLAMA

„Jedwabne. Historia prawdziwa”. DZIŚ pokaz filmu we Wrocławiu!

Długo wyczekiwany film dokumentalny, który odkłamuje prawdę o tragicznych wydarzeniach w Jedwabnem, już 24 listopada (czwartek) zawita do Wrocławia.

To jedyna szansa, aby obejrzeć produkcję na dużym ekranie w stolicy województwa dolnośląskiego, w towarzystwie reżysera filmu.

Już była Warszawa, Gliwice, Częstochowa, Ciechanów, Sanok, Manchester, Londyn. Jeżdżę tam, gdzie ktoś zorganizuje pokaz filmu i mnie zaprosi – mówi Tomasza Sommer współtwórca filmu, którego wyświetlania, nawet na pokazach zamkniętych, odmówiły polskie kina.

Jedwabne Historia Prawdziwa FILM
Jedwabne. Historia Prawdziwa. Pokaz filmu we Wrocławiu

Film dr. Tomasza Sommera, Macieja Dębały, prof. Marka Jana Chodakiewicza powstał w oparciu o pierwszą, kompletną, dwutomową monografię dotyczącą zbrodni, którą od dwudziestu lat obciążani są Polacy. Przeprosili za nich prezydenci Kwaśniewski i Komorowski, a IPN podżyrował taką wersję. Kłamstwo jedwabieńskie polegające na zatajeniu najważniejszych faktów związanych ze zbrodnią jest fundamentem dla antypolskiej narracji, która jest jednym z głównych narzędzi do oskarżania i szantażowania naszego narodu.

Merytoryczne odkłamanie zbrodni w Jedwabnem wymagało lat pracy, krytycznej analizy setek dokumentów, w tym także niedostępnych wcześniej, a także drobiazgowej rekonstrukcji tamtych wydarzeń. Wspomniana monografia, która stała się podstawą dla filmu, liczy około 2000 stron! Produkcja dokumentalna streszcza ustalenia badaczy i podsumowuje je w przystępnej, wizualnej formie.

Film unaocznia absurdalne tezy Jana Tomasza Grossa, który walnie przyczynił się do obarczenia winą naszego narodu. To jednak jedyny „komediowy” element produkcji. Przede wszystkim jest ona rzetelną próbą pokazania kto i jak naprawdę zamordował Żydów 10 lipca 1941 r.

„Jedwabne. Historia prawdziwa” we Wrocławiu!”

📌 Miejsce: Dom Technika NOT, ul. Piłsudskiego 74, Wrocław
📌 Termin: 24 listopada 2022, godz. 19:00-21:00
📌 WSTĘP WOLNY!