Turcja poinformowała Rosję, że naloty będą kontynuowane. „Jesteśmy zdeterminowani jak nigdy wcześniej”

Turcja poinformowała, Rosję, że naloty w północnej Syrii będą kontynuowane
Turcja poinformowała, Rosję, że naloty w północnej Syrii będą kontynuowane. Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: screen Twitter (kolaż)
REKLAMA

Turecki minister obrony Hulusi Akar powiedział w czwartek swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Siergiejowi Szojgu podczas rozmowy telefonicznej, że Ankara będzie nadal odpowiadać na zagrożenia pochodzące z północnej Syrii. Wcześniej Moskwa zwróciła się do Turcji o powstrzymanie ofensywy wojskowej na syryjskich terenach.

Według komunikatu tureckiego ministerstwa obrony Akar powiedział Szojgu, iż „priorytetem dla Turcji jest trwałe zapobieganie zagrożeniom terrorystycznym, płynącym z północnej Syrii” i dodał, że należy przestrzegać wcześniejszych porozumień w tej sprawie.

REKLAMA

W środę rosyjski negocjator Aleksander Ławrientiew oświadczył, że Turcja powinna powstrzymać się od ofensywy lądowej na pełną skalę w Syrii, ponieważ takie działania mogą wywołać eskalację przemocy.

Tego samego dnia turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Turcja ma prawo rozwiązać swoje problemy w północnej Syrii i przeprowadzić tam ofensywę lądową przeciwko kurdyjskim bojownikom.

Jesteśmy zdeterminowani jak nigdy wcześniej, by zapewnić bezpieczeństwo naszej południowej granicy – mówił.

Erdogan zapowiedział przy tym, że wojska Turcji „w najbardziej dogodnym momencie” rozpoczną na północy Syrii ofensywę lądową. Jak dodał, ataki lotnicze na kurdyjskie pozycje to „dopiero początek”, a działania militarne Ankary w sąsiednich państwach pomogą „zapewnić integralność terytorialną” Syrii oraz Irakowi.

Tureckie lotnictwo od kilku dni atakuje w północnej Syrii pozycje Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) – ugrupowania Kurdów uważanego przez Ankarę za odpowiedzialne za zamach bombowy w Stambule z 13 listopada. Kurdowie z kolei przeprowadzają ataki odwetowe wzdłuż syryjskiej granicy.

Licząca, według różnych szacunków, od około 30 do nawet 45 mln osób społeczność Kurdów zamieszkuje głównie terytorium Turcji (14-20 mln), ale także m.in. Iranu (8-12 mln), Iraku (5-9 mln) i Syrii (1,5-3,5 mln).

REKLAMA