Społeczeństwa zachodnie wyczerpują cierpliwość wobec imigrantów [VIDEO]

Obozowisko imigrantów koło Stade de France Fot. screen Twitter
REKLAMA

Zacumowanie w Tulonie statku „Ocean Viking” z migrantami na pokładzie, którego nie chciały Włochy, ostro podzieliło też Francuzów. Sondaż Odoxa Backbone dla Le Figaro, pokazuje, że społeczeństwo bardzo surowo ocenia politykę migracyjną rządu.

Debata w parlamencie na temat ograniczenia nielegalnej imigracji ma się rozpocząć już w grudniu. Jednak opinia publiczna opowiada się za zahamowaniem polityki przyjmowania nowych migrantów. Opinię, że we Francji jest „zbyt wielu imigrantów” podziela dziś aż 72 proc. obywateli, o dziewięć punktów procentowych więcej niż w 2018 r. 78 proc. uważa, że „Francja nie może się pomieścić wszystkich nieszczęść świata, chociaż musi brać w tym udział”.

REKLAMA

Opinia o tym, że migrantów jest zbyt dużo dotyczy w dużej mierze zwolenników Zjednoczenia Narodowego – RN (97 proc.), Republikanów (82 proc.), ale też „macronowego” Odrodzenia (66 proc.). Siedmiu na dziesięciu Francuzów ma złą opinię o działaniach podejmowanych w tej materii przez rząd. Chociaż wyborcy lewicy krytykują tu akurat „brak większej otwartości”. Dla prawicy chodzi o ciągłą pobłażliwość.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

W sprawie przyjęcia statku „Ocean Viking” w Tulonie, 53 proc. uważa to za błąd, a 46 proc. akceptuje. I tutaj znowu widać podziały polityczne. Przeciw są sympatycy RN (93 proc.), czy Republikanów (62 proc.). „Za” byli sympatycy lewicy – zwolennicy Zbuntowanej Francji i socjaliści (73 proc.), czy Zieloni (62 proc.).

Pytano także o surowsze środki ustawy imigracyjnej. Za deportacjami cudzoziemców o nieuregulowanym statusie pobytu jest aż 85 proc. ankietowanych. Ośmiu na dziesięciu Francuzów chce rejestrowania cudzoziemców z nakazem wyjazdu w kartotece osób poszukiwanych, aby skuteczniej realizować ich zobowiązanie do opuszczenia terytorium Francji.

 

REKLAMA