Wydadzą poza kontrolą. Sejm przyjął ustawę

Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pexels
REKLAMA

Sejm przyjął ustawę, która wyłącza spod kontroli Sejmu część wydatków. Chodzi o poluzowanie tzw. reguły wydatkowej, która co do zasady miała ograniczać zapędy polityków, aby nie mogli zwiększać wydatków budżetu państwa ponad granicę, którą wyznacza aktualny stan koniunktury w gospodarce.

Wg ekspertów, w czasie dobrej koniunktury nie powinno się rozbudowywać wydatków ponad stan. W ten sposób, kiedy gospodarka wejdzie w cykl spowolnienia, w finansach publicznych jest więcej przestrzeni do działań, które mogłyby pomóc obywatelom w trudnym okresie.

REKLAMA

Rząd PiS uważa, że w obecnej sytuacji reguła wydatkowa bardzo wiąże mu ręce. Dlatego wyjęto spod jej działania wydatki państwa związane ze wsparciem podmiotów dotkniętych kryzysem energetycznym, inflacją oraz budżet na armię.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Wg wiceministra finansów, poluzowanie reguł fiskalnych da możliwość zwiększenia wydatków o 1% PKB ponad to, na co reguła pozwalała w 2022 roku, ale 1% to o 30 mld zł wydatków budżetowych więcej.

Dodatkowe kilkadziesiąt miliardów Ministerstwo Finansów chce wydać na tarcze antyinflacyjne i działania związane z sytuacją na Ukrainie.

Nie przekonał on jednak posłów opozycji. Polska 2050 i Konfederacja wnioskowały o odrzucenie projektu w całości. Nowe zasady co do reguły wydatkowej wejdą w życie natychmiast po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw.


Tekst ukazał się w segmencie Postęp w Kraju w numerze 47-48 (2022) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.


 

REKLAMA