Coraz więcej Amerykanów chodzi codziennie z bronią w ręku

Pistolet. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Pistolet - zdjęcie ilustracyjne. / Źródło: pixabay
REKLAMA

Aż dwa razy więcej Amerykanów nosi ze sobą codziennie broń palną w miejscach publicznych. Najnowsze opublikowane dane pochodzą z 2019 roku i odnoszą się do badania przeprowadzonego cztery lata wcześniej.

Badania na ten temat na podstawie statystyk przeprowadził American Journal of Public Health. Przewiduje, że po orzeczeniu Sądu Najwyższego z początku tego roku obalającym ograniczenia dotyczące publicznego noszenia broni ten trend będzie kontynuowany.

REKLAMA

Zdaniem głównego autora raportu profesora University of w Washington Ali Rowhani-Rahbara, rośnie odsetek właścicieli broni palnej twierdzących, że posiadają ją dla samoobrony, a nie polowania lub rekreacji. Noszą ją, gdy wychodzą z domu. W 2019 roku częściej byli to mieszkańcy Południa. Czterech na pięciu było mężczyznami, a trzech na czterech było białymi.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

„Jak wykazują ostatnie badania, prawie jedna trzecia dorosłych Amerykanów przyznaje, że posiada broń palną. Odsetek decydujących się na regularne jej noszenie w miejscach publicznych jest niższy. Jedna trzecia posiadaczy broni (16 mln dorosłych) twierdzi, że nosiła załadowaną broń ręczną w miejscach publicznych przynajmniej raz w miesiącu, a szacunkowo 6 mln codziennie” – czytamy.

W opinii Rowhani-Rahbara obecnie liczba dorosłych noszących broń codziennie jest prawdopodobnie wyższa niż szacunki z 2019 roku. Rekordowy wzrost sprzedaży broni nastąpił bowiem podczas ogłoszonej pandemii.

Według FBI, w latach 2010-2019 w USA rocznie sprzedawano legalnie średnio 13 mln sztuk broni. Zarówno w 2020, jak i 2021 roku sprzedaż zwiększyła się do około 20 mln.

REKLAMA