Wspólna deklaracja premierów Polski, Ukrainy i Litwy

Szefowie rządów: Litwy Ingrida Simonyte, Ukrainy Denys Szmyhal oraz Polski Mateusz Morawiecki.
Szefowie rządów: Litwy Ingrida Simonyte, Ukrainy Denys Szmyhal oraz Polski Mateusz Morawiecki. / foto: Kancelaria Premiera
REKLAMA

W Kijowie odbyło się w sobotę spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, Ukrainy i Litwy, podczas którego premierzy podpisali wspólną deklarację.

Wspólną deklarację podpisali szefowie rządów: Ukrainy Denys Szmyhal, Polski Mateusz Morawiecki oraz Litwy Ingrida Simonyte.

REKLAMA

Szmyhal: Trójkąt Lubelski ważnym elementem konsolidacji

Trójkąt Lubelski jest ważnym elementem konsolidacji wsparcia międzynarodowego oraz przeciwdziałania agresywnej polityce Rosji – oświadczył w sobotę premier Ukrainy Denys Szmyhal na konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i szefową rządu Litwy Ingridą Szimonyte.

Ważnym wynikiem tego spotkania jest podpisanie wspólnego oświadczenia szefów rządów Ukrainy, Litwy i Polski, w którym podkreślono istotny wkład Trójkąta Lubelskiego w konsolidację wsparcia międzynarodowego dla Ukrainy oraz przeciwdziałania agresywnej polityce Rosji (…) – powiedział Szmyhal.

Wskazał, że wśród najważniejszych zadań jest także zbadanie zbrodni wojennych Rosji na Ukrainie oraz pociągnięcie do odpowiedzialności osób, które ich dokonują.

„Robimy wszystko, co w naszej mocy”

Podczas wspólnej konferencji prasowej szef polskiego rządu wskazywał, że „działamy wspólnie, by zapewnić dostawy żywności z Ukrainy do Afryki obraz krajów azjatyckich, aby wspólnie zbudować lepszy świat w tych bardzo trudnych czasach”.

Współpracujemy nie tylko w zakresie interesów Europy Środowej i Wschodniej, ale również na rzecz 70 mln osób w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie, którym grozi głód – podkreślił polski premier.

Zwracał uwagę, że rosyjska blokada ukraińskich portów jest w istocie blokadą instynktów ludzkich i humanitarnych. – Ukraina wraz z Polską i Litwą, naszymi partnerami europejskimi – robimy wszystko, co w naszej mocy, aby odblokować ukraińskie porty, by móc eksportować zboże z Ukrainy do Afryki na Bliski Wschód – mówił Morawiecki.

REKLAMA