Bezprecedensowa akcja Europolu z udziałem policji z 11 krajów

Siedziba Europolu w Hadze Fot. Wikipedia
REKLAMA

Europol w ramach wielkiej operacji międzynarodowej, w której uczestniczyły policje jedenastu krajów, rozbił duży gang uważany za jeden z najniebezpieczniejszych w Europie. Zatrzymano w sumie 44 podejrzanych członków siatki przestępczej.

Dziewięć osób zatrzymano w Czechach i tyle samo we Francji. Inni członkowie siatki zostali aresztowani na Słowacji i Litwie (po 7 aresztowań). 5 osób zostało zatrzymanych na Łotwie, po dwie w Polsce i Norwegii.

REKLAMA

Gang zajmował się w szczególności handlem narkotykami i praniem brudnych pieniędzy. Podczas operacji, która miała miejsce we wtorek 22 listopada, przeprowadzono około 100 przeszukań w całej Europie. Policja wtargnęła o jednej porze do mieszkań m.in. w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Norwegii, Słowacji, Litwie i na Łotwie.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Śledztwo i przeszukania miały miejsce także na terytorium Stanów Zjednoczonych we współpracy z FBI, gdzie zatrzymano jedną osobę. Europol poinformował także, że przejęto duże ilości nielegalnych narkotyków ukrytych m.in. w ciężarówkach i na statkach.

Dochodzenia w ośmiu krajach ujawniły, że kilka organizacji przestępczych współpracowało w celu prowadzenia zakrojonej na szeroką skalę działalności przestępczej na terytorium Unii Europejskiej. Sieć przestępcza miała strukturę biznesową, z różnymi grupami i brokerami współpracującymi ponad granicami, aby kontrolować cały łańcuch handlu narkotykami.

Z poslkie jstrony z Europolem i Eurojustem współpracowały Nadbużański Oddział Straży Granicznej oraz Wydział do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

Źródło: Europol

REKLAMA