Mundial 2022. FIFA wszczyna procedury przeciw Serbii. Poszło o flagę wywieszoną w szatni

Fot. ilustr. FB
REKLAMA

Bez wydarzeń pozasportowych trudno się na Mundialu obejść. Niemcy zatykają usta na „rodzinnej” fotografii, Irańczycy nie śpiewają na znak protestu hymnu, duńska była premier przebiera się na stadionie w kieckę w kolorach LGBT.

Podpadli jednak poważnie także Serbowie. FIFA wszczęła postępowanie przeciwko zespołowi za rozpowszechnienie zdjęcia transparentu, który wisiał w ich szatni. Chodzi o narysowane na nim kontury Wielkiej Serbii, które „negują niepodległość Kosowa”.

REKLAMA

FIFA wszczęła w sobotę 26 listopada, postępowanie dyscyplinarne przeciwko Serbskiej Federacji Piłki Nożnej przed ich przegranym czwartkowym meczem z Brazylią (0:2) na Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze. FIFA nie powołuje się na konkretne naruszenie swojego kodeksu dyscyplinarnego, ale powołuje się na ogólny obowiązek stosowania … „fair play i niestosowania przemocy”.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Sankcje mogą być różne. FIFA nie wskazuje, gdzie leży waga zarzucanej Serbom winy. Poszło o narysowaną mapę Kosowa wydrukowaną na kwadracie białej tkaniny. Było opatrzone flagą Serbii i napisem „nie będzie kapitulacji”. W piątek doszło w tej sprawie do oficjalnego protestu Kosowa.

Minister sportu Kosowa Hajrulla Ceku mówił o „haniebnych obrazach przekazujących nienawistne, ksenofobiczne i ludobójcze przesłanie”. Z kolei wiceminister kultury, młodzieży i sportu Kosowa, Daulina Osmani, powiedziała, że ​​„szowinistyczna retoryka Serbii przeciwko Republice Kosowa, poprzez sport i w oficjalnej oprawie, jest agresywnym aktem skierowanym przeciwko wartościom ludzkim i sportowym”. Domaga się od FIFA potępienia tej akcji.

Źródło: AFP

REKLAMA