Braun zaapelował o TO w Sejmie. „W geście solidarności z ofiarami wojny jaką rząd warszawski prowadzi z…” [VIDEO]

Grzegorz Braun oświadczenie.
Grzegorz Braun. / Fot. PAP
REKLAMA

Poseł Grzegorz Braun zaapelował z mównicy sejmowej o gest solidarności z „ofiarami wojny, jaką rząd warszawski prowadzi z polską przedsiębiorczością”. Przed kilkoma dniami w polskim Sejmie „solidaryzowano” się z ofiarami wojny na Ukrainie.

– Pani marszałek, wniosek o przerwę, zwołanie konwentu seniorów celem ustalenia zarządzeń w sprawie przygaszenia świateł w Wysokiej Izbie, może jeszcze lekkiego obniżenia temperatury, w geście solidarności z ofiarami wojny. Wojny, jaką rząd warszawski prowadzi z polską przedsiębiorczością – powiedział Grzegorz Braun.

REKLAMA

Jak dodał, z prognozy Głównego Urzędu Statystycznego na ten rok wynika, że chodzi o „250 tys. – ćwierć miliona – polskich biznesów”.

– Rodziny pracodawców, pracobiorców, pracowników; zatrudnionych i tych, którzy zatrudniają. To z nimi się solidaryzujmy, szanowni państwo. I dlatego wnoszę, jak wyżej: przygaszenie świateł, chwila ciszy, westchnienie, moment zadumy i może jeszcze troszkę temperaturę obniżyć, to w Wysokiej Izbie się przyda – skwitował Braun.

Poseł Konfederacji nawiązał w ten sposób do niedawnych wydarzeń, jakie miały miejsce w Sejmie podczas zakończenia dwudniowych obrad Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. W piątek 25 listopada na sali sejmowej wyłączono światło na „znak solidarności” z Ukrainą. Delegaci na chwilę włączyli latarki w swoich telefonach komórkowych.

Rozpoczynając podsumowanie dwudniowych obrad ZP OBWE, przewodnicząca Zgromadzenia Margareta Cederfelt powiedziała, że na znak solidarność z narodem ukraińskim, sesja nie będzie przebiegała w całości przy włączonym świetle, lecz w ciemności.

Delegaci ZP OBWE na chwilę włączyli funkcję latarki w telefonach i unieśli je w górę. Po tym geście, ponownie włączono oświetlenie sali plenarnej.

Na ZP OBWE do Warszawy przyjechało 200 delegatów z 52 krajów z całego świata. Dwudniowa dyskusja dotyczyła przede wszystkim wojny na Ukrainie i jej wpływu na bezpieczeństwo europejskie. Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji OBWE; nie było też przedstawicieli Białorusi.

Głównym zadaniem powstałego w 1992 r. Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE jest ułatwianie dialogu międzyparlamentarnego w celu realizacji zamierzeń Organizacji. Chodzi m.in. o umacnianie bezpieczeństwa i współpracę w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim. Zgromadzenie Parlamentarne OBWE tworzą parlamentarzyści z ponad 50 państw

REKLAMA