Sanitaryści w odwrocie. Władza musi oddać za covidowe mandaty

Policja rozmawia z osobą przed planowanym wiecem przeciw obowiązkowym szczepieniom na Covid-19 w Melbourne. / foto: PAP/EPA
Policja rozmawia z osobą przed planowanym wiecem przeciw obowiązkowym szczepieniom na Covid-19 w Melbourne. / foto: PAP/EPA
REKLAMA

Najpierw pacyfikowali i karali ludzi pod pretekstem walki z koronawirusem, a teraz zwracają pieniądze za covidowe mandaty. Tym razem w Australii. Tamtejszy władze uznały je za nielegalne.

W Polsce nakładane w imię „walki z koronawirusem” mandaty także w większości przypadków były nielegalne, co wielokrotnie potwierdzały sądy. Każdy z wyroków dotyczył jednak konkretnego przypadku, więc płacić nie musiał ten, który zdecydował się na prawną batalię z aparatem władzy.

REKLAMA

W Australii, a konkretnie w stanie Nowa Południowa Walia, będzie inaczej. Tamtejsze władze przyznały, że covidowe mandaty nie miały podstaw prawnych. I z urzędu zwrócą pieniądze wszystkim ukaranym.

Służby mandaty wlepiały bardzo chętnie. Pod pretekstem walki z covidem zakazano np. wychodzenia z domu bez uzasadnionego przypadku, odwiedzin rodziny czy sąsiadów, „dalekich” podróży, kupowania produktów „zbędnych”, czytania etykiet w sklepach – itp. Mandaty wynosiły nawet 3000 dolarów australijskich (ok. 9 tys. zł).

W lipcu br. roku – za pośrednictwem bezpłatnej publicznej usługi prawnej Redfern Legal Centre – wszczęto pierwszą sprawę odwoławczą od mandatów. Trzech powodów argumentowało, że nie może zapłacić mandatu, bo nie ma do nich podstaw prawnych.

Sprawą zajęli się prawnicy reprezentujący rząd stanowy. I przyznali, że gros mandatów nie spełnia wymogów prawnych. W związku z tym władze stanowe postanowiły unieważnić ponad połowę covidowych mandatów i kar nałożonych podczas lockdownu – dokładnie 33 121 z 62 138.

Ci, którzy już zapłacili, dostaną zwrot pieniędzy. Wstrzymane zostaną także kary dla obywateli, np. w postaci czasowego ograniczenia prawa jazdy.

Tak! Władze wymyśliły, że z covidem można wygrać, jeśli komuś odbierze się możliwość prowadzenia auta…

„Bezkarność plus” uchwalona. W imię covida można wiele. Śmieszna postawa Kukiz’15 [WYNIKI GŁOSOWANIA]


 

REKLAMA