Uchwała ws. Rosji. Braun OSTRO: „Bądźcie ambitni – nominujcie Bidena” [VIDEO]

Grzegorz Braun oświadczenie.
Grzegorz Braun. / Fot. PAP
REKLAMA

W nocy z czwartku na piątek w Sejmie opozycja zerwała kworum z powodu poprawki PiS do projektu uchwały ws. uznania Federacji Rosyjskiej za państwo sponsorujące terroryzm. Grzegorz Braun złożył votum separatum.

Projekty uchwał: ws. uznania Federacji Rosyjskiej za państwo sponsorujące terroryzm złożyły Lewica i PiS. Pracowała nad nimi Komisja Spraw Zagranicznych. W czwartek miało się odbyć głosowanie, które wydawało się być tylko formalnością. PiS złożył jednak poprawkę, która wzbudziła ogromne emocje. Opozycja zerwała kworum i nie doszło do głosowania.

REKLAMA

„Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych (lot MH17) w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi, oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych (lot 101) w Smoleńsku (Rosja) w kwietniu 2010 r., w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojsk polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu” – tak brzmi treść poprawki złożonej przez PiS.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Z mównicy sejmowej poseł Konfederacji Grzegorz Braun złożył votum separatum ws. projektu.

– Szczęść Boże ludziom dobrej woli w Polsce, Rosji i na Ukrainie. Votum separatum. Chcecie nominować wrogów, terrorystów międzynarodowych, bądźcie ambitni – nominujcie Bidena, który się przechwalał tym, że odegrał poważną rolę w inicjowaniu, niszczeniu celów, a jakże, infrastruktury cywilnej w Jugosławii przed laty – mówił parlamentarzysta.

– Bądźcie ambitni, pomoże Wam na pewno ustalenie komisji, bezstronnej, międzynarodowej ds. ustalenia przyczyn zbrodni w Buczy. A, prawda, nie ma takiej komisji, bo… – Braunowi nie było jednak dane dokończyć myśli, ponieważ prowadząca obrady wicemarszałek Małgorzata Gosiewska wyłączyła mu mikrofon.

Braun wyjaśnił swoje stanowisko na Twitterze. „Nie popieram nominowania przez Sejm przywódców jakichkolwiek mocarstw na terrorystów. Nie popieram ustalania w głosowaniu polit-poprawnej wersji jakichkolwiek zdarzeń. Nie popieram wpychania Polski w jakąkolwiek wojnę” – oświadczył polityk Konfederacji.

REKLAMA