Irański parlament i sądownictwo pracują nad kwestią „obowiązkowego noszenia nakryć głowy kobiet”

Iran
Prezydent Iranu Raissi Fot. Wikipedia
REKLAMA

Prokurator generalny Islamskiej Republiki Iranu zapowiedział szybkie prace legislacyjne dotyczące skromności ubioru kobiet w miejscach publicznych, a zwłaszcza kontrowersyjnego nakazu noszenia islamskich zasłon. Problem w tym, że nie wiadomo w jakim kierunku prace te pójdą…

W Iranie przez wiele dni trwały protesty po pobiciu przez religijną policję Mahsy Amini, 22-letniej Kurdyjki z Iranu, która zmarła 16 września. Byłą zatrzymana za naruszenie zasad ubioru w Republice Islamskiej., które wymagały od kobiet noszenia zasłon podczas audiencji.

REKLAMA

Od tego czasu trwały protesty, a nawet palenie islamskich chust. irańskie „Parlament i sądownictwo pracują nad tą sprawą” – zapowiedział w piątek 2 grudnia prokurator generalny Iranu Mohammad Jafar Montazeri, cytowany przez agencję informacyjną ISNA.

Nie sprecyzował jednak, co się ma zmienić w prawie? Wcześniej bowiem, dość konserwatywny prezydent Ebrahim Raisi, wprowadzał raczej nowe obostrzenia dotyczące ubioru.

Zasłanianie głowy w Iranie jest obowiązkowe od 1983 r. Zasady szariatu tego typu wprowadzono cztery lata po rewolucji islamskiej z 1979 r., aby „szerzyć kulturę przyzwoitości i hidżabu”. Prokurator Generalny informował o spotkaniu z parlamentarną komisją ds. kultury i o tym, że „za tydzień lub dwa”, zostaną ujawnione wyniki raportu w tej sprawie.

Z jednej strony są protesty społeczne, ale z drugiej także naciski „rodzin męczenników” i „Hawzah” (seminariów szyickiego islamu), aby przepisy nawet zaostrzyć. Ci drudzy żądają podjęcia działań w „walce z nieposłuszeństwem wobec noszenia okryć”.

Źródło: AFP

REKLAMA