W odmętach eko-szaleństwa. Pożegnanie w Watykanie

Plac św. Piotra w Watykanie. Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Plac św. Piotra w Watykanie. Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pixabay
REKLAMA

W Watykanie na placu Świętego Piotra nie stanie na święta Bożego Narodzenia dwustuletnia jodła biała rosnąca w lesie Montecastelbarono na pograniczu regionów Abruzja i Molise.

P. Dariusz Rapino, fotograf przyrody i pisarz z Abruzji, samotnie rzucił wyzwanie lokalnym władzom i Watykanowi. Gdy dowiedział, że burmistrz gminy Rosello poinformował, iż w 2022 roku to jego gmina podaruje Watykanowi jodłę na Boże Narodzenie, sprawdził dokładnie miejsce, gdzie rosną podobne drzewa, i postanowił zapobiec jego zniszczeniu.

REKLAMA

Interweniował on u lokalnych władz i w Watykanie u samego papieża Franciszka. Ponieważ okazało się, że wybrana jodła rośnie w sąsiedniej gminie, a nie w Rosello, pozwolenie na wycinkę było nieważne.

We Włoszech jodła biała występuje nierównomiernie w Alpach i Apeninach i jest na liście gatunków objętych dyrektywą „Habitat” ministerstwa środowiska. Zakazuje ona interwencji w strefach o znaczeniu
wspólnotowym, w ramach ochrony różnorodności biologicznej poprzez zachowanie siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej flory i fauny.

Ewentualna wycinka wymaga wielu ekspertyz i zezwoleń. W tej sprawie interweniował również lokalny oddział Światowego Funduszu na rzecz Przyrody, prosząc o niewycinanie jodły pospolitej i innych, małych drzewek, które mają być wykorzystane do dekoracji w Watykanie, i wskazując, że może to stanowić zagrożenie dla lokalnego ekosystemu.


Tekst ukazał się w segmencie Postępy Postępu w numerze 47-48 (2022) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.


REKLAMA