Policja i wojsko kontra kilkadziesiąt tysięcy gangsterów. Blokada na przedmieściach stolicy, okrążane kolejne miasta [VIDEO]

Wojsko i policja Salwadoru walczą z gangami.
Wojsko i policja Salwadoru walczą z gangami. / foto: screen Twitter (kolaż)
REKLAMA

Siły zbrojne oraz policja Salwadoru będą w najbliższych tygodniach okrążać kolejne miasta w poszukiwaniu członków grup przestępczych, zapowiedział prezydent Nayib Bukele, przypominając, że od soboty trwa blokada położonego na przedmieściach stolicy miasta Soyapango.

W efekcie obławy na przestępców nie ucierpią uczciwi mieszkańcy Soyapango. Obywatele nie muszą niczego się obawiać i mogą prowadzić normalne życie – wyjaśnił w niedzielę prezydent Bukele.

REKLAMA

Zaznaczył, że wjazd i wyjazd do miasta jest skrupulatnie kontrolowany przez żołnierzy oraz policjantów. Dziennik „Diario El Salvador” szacuje, że w operacji blokady miasta Soyapango bierze udział 8500 żołnierzy oraz 1500 funkcjonariuszy policji.

Salwadorskie media przypominają, że w sobotę służby okrążyły zamieszkałe przez 242 tys. osób miasto Soyapango w ramach walki z lokalnymi grupami przestępczymi a w jego dzielnicach trwa obława na przestępców.

Jak poinformował w niedzielę minister obrony Salwadoru Rene Merino Monroy, w trakcie okrążenia miasta oraz poszukiwań członków gangów „przestrzegane są prawa człowieka”.

Walka przeciwko gangom rozpoczęła się w Salwadorze pod koniec marca br. od ogłoszenia w kraju stanu wyjątkowego. Szacuje się, że od tego czasu w więzieniach zostało osadzonych około 58 tys. osób powiązanych z grupami przestępczymi.

Szacuje się, że salwadorskie gangi liczą ok. 70 tys. członków – pisze AP.

Według ostatniego sondażu działającego w San Salvador Uniwersytetu Ameryki Centralnej, stan wyjątkowy popiera 75,9 proc. mieszkańców państwa.

REKLAMA