Penalizacja seksu pozamałżeńskiego. Parlament uchwalił kodeks karny

Para
Zdjęcie ilustracyjne. / Źródło: Pixabay
REKLAMA

Parlament Indonezji uchwalił we wtorek nowy wywołujący kontrowersje kodeks karny, który seks pozamałżeński uznaje za przestępstwo. Przepisy kodeksu, nad którym prace trwały od wielu lat obowiązują zarówno Indonezyjczyków jak i cudzoziemców. Kodeks jest ostro krytykowany przez obrońców praw obywatelskich.

Uprawianie pozamałżeńskiego seksu zagrożone jest karą do roku więzienia a wspólne zamieszkiwanie osób niezamężnych do 6 miesięcy.

REKLAMA

Oskarżenie o zdradę małżeńską musi być oparte na raporcie policyjnym sporządzanym na podstawie zeznań współmałżonka, rodziców lub dzieci.

Nowy kodeks uznaje aborcję za przestępstwo, ale przewiduje wyjątki w przypadku zagrożenia życia matki i dla ofiar gwałtu pod warunkiem, iż płód ma mniej niż 12 tygodni.

Kodeks zabrania także propagowania antykoncepcji, przewiduje karę za obrażanie uczuć religijnych, a także za zniesławianie lub obrazę prezydenta, wiceprezydenta, instytucji państwowych i narodowej ideologii.

Uchwalony we wtorek kodeks karny był już podczas prac legislacyjnych krytykowany przez organizacje broniące praw i swobód obywatelskich, które wskazują, że stanowi on zagrożenie dla tych swobód a także prawa do prywatności. Krytycy wskazują ponadto, że przepisy kodeksu są w wielu przypadkach zbyt szerokie i nieprecyzyjne.

Zwolennicy wskazują natomiast, że jest on zwycięstwem mniejszości LGBTQ ponieważ ustawodawcy, po wielu sporach, uchylili artykuł delegalizujący związki homoseksualne, którego domagali się islamiści.

Kodeks utrzymuje karę śmierci za najcięższe przestępstwa.

REKLAMA