Zamach na wolność Polaków. Rząd ograniczy płacenie gotówką

W ministerstwach wypłacają sobie nagrody, które tak naprawdę są zakamuflowanymi podwyżkami. / Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA

Od 2024 roku w Polsce zostanie ograniczona możliwość rozliczania się gotówką. To jawny zamach na naszą wolność.

Od 1 stycznia 2024 roku transakcje na linii konsument – przedsiębiorca nie będą mogły być opłacone gotówką, jeśli ich wartość przekroczy 20 tys. złotych.

REKLAMA

„Konsument jest obowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji” – czytamy w ustawie.

Co więcej, w przypadku rozliczeń między firmami nastąpi zaostrzenie już obowiązującego limitu płatności gotówkowych z 15 do 8 tys. zł.

Oczywistym jest, że ludzie sami powinni decydować o tym, jak chcą się rozliczać – gotówkowo czy bezgotówkowo. Banknoty cały czas są legalnym źródłem płatności w Polsce i nie ma sensownego powodu, dla którego ich wykorzystywanie miałoby być sztucznie ograniczane regulacjami. Rząd jednak chce mieć nad wszystkim kontrolę, bezustannie inwigilować, więc kładzie na transakcjach swoje łapska.

Co grozi za przekroczenie limitu płatności gotówką?

Dokonanie płatności powyżej 15 000 złotych w 2022 roku i 8000 zł od stycznia 2024 roku w gotówce zamiast za pośrednictwem rachunku płatniczego spowoduje, że kupujący nie będzie mógł zaliczyć takiej płatności do kosztów uzyskania przychodów.

Wyłączeniu z kosztów podatkowych podlega nie tylko nadwyżka ponad 15 000 (obecnie) i 8000 zł (od stycznia 2024), ale cała kwota zapłacona z pominięciem rachunku bankowego.

Jeśli od stycznia 2024 roku przedsiębiorca przyjmie od konsumenta płatność gotówką na kwotę powyżej 20 000 zł, to będzie ona stanowiła dodatkowy przychód z działalności gospodarczej. W konsekwencji zostanie opodatkowana dodatkowym podatkiem od płatności przyjętej gotówką na kwotę przekraczającą 20 000 zł.

Kolejny szczebel eliminacji z obiegu gotówki. Znów obniżono limit wypłat z bankomatów

REKLAMA