Kolejne ekshumacje w Dolinie Poległych. Lewica nie przebacza

Franco
Dolina Poległych w Hiszpanii Fot. Wikipedia
REKLAMA

Sąd w Madrycie orzekł we wtorek, że istnieją przesłanki, aby twierdzić, że rozpoczęte dzień wcześniej w podmadryckim mauzoleum w Dolinie Poległych (Valle de los Caidos) ekshumacje ofiar hiszpańskiej wojny domowej z lat 1936-1939 są nielegalne.

W cytowanym przez stołeczne media orzeczeniu, sąd stwierdził, że wstrzymanie tych prac znajduje się jednak w gestii Sądu Najwyższego Hiszpanii, ponieważ mauzoleum w Dolinie Poległych jest miejscem znajdującym się na liście dziedzictwa narodowego.

REKLAMA

Według Związku Pojednania i Prawdy Historycznej (ARVH) oraz Stowarzyszenia Obrony Doliny Poległych (ADVC), rozpoczęte w poniedziałek prace to “działania nielegalne”, gdyż nie wydano na ich realizację pozwolenia przez wydział budowlany miejscowej gminy San Lorenzo de El Escorial.

Z informacji dziennika “La Razon” wynika, że w pierwszej kolejności wydobyte z mauzoleum i przeniesione na cmentarze rodzinne zostaną zwłoki 110 ofiar hiszpańskiego konfliktu. Dotychczas ekshumacje poległych z ponad 33 tys. ofiar konfliktu, których zwłoki złożono w podmadryckim mauzoleum w Valle de los Caidos, należały do rzadkości.

Wśród wyjątków był przypadek ekshumacji zwłok byłego przywódcy Hiszpanii, generała Francisco Franco W 2019 r. rząd socjalisty Pedro Sancheza przeniósł je ze znajdującego się w Dolinie Poległych opactwa. Ekshumacja, jak twierdził premier socjalistycznego gabinetu, „była konieczna”, gdyż zwłoki “dyktatora uwłaczały pamięci ofiar wojny domowej, zainicjowanej przez Franco”.

W rzeczywistości Franco wybronił Hiszpanię przed narzuceniem jej komunistycznej dyktatury typu sowieckiego. Lewica czekała na zemstę niemal pół wieku. W końcu szczątki Franco usunięto. Rodzina generała Franco uznała przeprowadzoną ekshumację i przeniesienie zwłok na podmadrycki cmentarz Mingorrubio za akt rewanżyzmu politycznego ze strony hiszpańskiej lewicy oraz próbę odwrócenia uwagi obywateli od aktualnych problemów kraju.

Monumento Nacional de Santa Cruz del Valle de los Caídos – Narodowy Pomnik Świętego Krzyża w Dolinie Poległych) to mauzoleum upamiętniające ofiary wojny domowej w Hiszpanii. Budowę mauzoleum zadekretował Francisco Franco 1 kwietnia 1940, w pierwszą rocznicę zakończenia wojny domowej.

Na kopule bazyliki znajduje się kolorowa mozaika przedstawiająca wędrówkę zmarłych do nieba. Ołtarz główny wykonany został z litego bloku granitowego. W ossuariach bazyliki zostało złożonych 40 tysięcy urn z prochami żołnierzy i innych osób pomordowanych podczas wojny. W 1958 roku zdecydowano, że w ramach oficjalnej polityki pojednania będą w nim chowane także ciała ofiar katolików ze strony republikańskiej.

Kamienny krzyż na wzgórzu ma 152,4 m wysokości, 46 m rozpiętości i 6 m szerokości, waży 201 tysięcy ton i jest widoczny z odległości prawie 50 kilometrów. Jest to najwyższy pamiątkowy krzyż na świecie. Odbywają się tu spotkania w rocznicę śmierci Franco i José Antonio Primo de Rivery (20 listopada) i w rocznicę wybuchu powstania (18 lipca).

Źródło: PAP/ Wikipedia

REKLAMA