UWAGA! Apel o ograniczanie zużycia prądu w godzinach szczytu. Grozi nam blackout?

Zdjęcie ilustracyjne. / Źródło: pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / Źródło: pixabay
REKLAMA

Polskie Sieci Energetyczne apelują, by oszczędzać prąd w godzinach szczytu i przesunąć jego zużycie na inne godziny. Rząd zapewnia, że przerw w dostawach prądu nie będzie, ale rząd zapewniał o wielu rzeczach, a potem w praktyce wychodziło różnie.

W siedzibie MKiŚ odbyła się konferencja prasowa z udziałem wiceminister klimatu i środowiska Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej i prezesa zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. Eryka Kłossowskiego poświęcona określaniu godzin szczytu zapotrzebowania na energię elektryczną i jej oszczędzaniu.

REKLAMA

Łukaszewska-Trzeciakowska poinformowała, że oszczędzanie energii elektrycznej w konkretnych godzinach pozwoli „oszczędzić nam najwięcej emisji CO2, sprawi, że energia elektryczna będzie tańsza”.

„Zachęcamy do oszczędzania energii elektrycznej w godzinach szczytu i, o ile to możliwe, przesuwania zużycia energii na inne godziny” – mówiła wiceszefowa MKiŚ.

„Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej i unikanie poboru w okresach szczytów zapotrzebowania pozwoli na ograniczenie skutków kryzysu energetycznego, zmniejszenie cen energii i kosztów zarządzania systemem” – przekonywała.

Podkreśliła, że „to jest zachęta”, zastrzegając, że „nie chodzi o to, żebyśmy wszystko wyłączyli w godzinach szczytu w domu i siedzieli w ciemności”.

Oszczędzanie energii w godzinach szczytu – kiedy dokładnie?

PSE Eryk Kłossowski zwrócił uwagę, że potrzebna jest aktywna postawa Polaków, aby ograniczać zużycie energii, „ale żeby odbiorcy mogli wiedzieć, kiedy w rzeczywistości trzeba ograniczać to zużycie” potrzebują „informacji o tym, kiedy to może się przydać systemowi”.

Wskazał, że godziny szczytu to przede wszystkim godziny popołudniowe. „Można przypuszczać, że te godziny przypadają między 15, a 19. Te godziny będą ruchome” – podkreślił.

„Przygotowaliśmy dość proste narzędzie dostępne na naszych stronach internetowych. Ma formę paska przypominającego centymetr krawiecki, na którym oznaczamy godziny szczytu – godziny o największym zapotrzebowaniu. Te godziny będziemy wyznaczali na jedną dobę naprzód. Między godz. 16-17 dnia poprzedniego będzie się pojawiało kilka 'żółtych godzin’ na dobę następną” – wyjaśnił prezes PSE.

Na stronie PSE widzimy sugestię, by w dniu 8 grudnia oszczędzać energię w godzinach od 15 do 18.

Kiedy oszczędzać energię?
Fot. pse.pl/screen

„To są po prostu oznaczone przez nas godziny, w których generacja jednostek konwencjonalnych, a zatem tych, które są najmniej efektywne, które są najbardziej szkodliwe dla klimatu, cechujące się największą emisją gazów cieplarnianych, jest najwyższa” – dodał szef Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Jak oszczędzać energię?

Według prezesa PSE chcący oszczędzać w godzinach szczytu mogą m.in. wyłączać urządzenia, które pozostają w trybie czuwania, odłączać zasilacze i ładowarki oraz wyłączać światła w pomieszczeniach, z których się nie korzysta.

„Namawiamy do przesunięcia czasu, w którym pierzemy, uruchamiamy zmywarkę, pieczemy ciasto na inne godziny” – dodał Kłossowski. Zachęcił też korzystających z pomp ciepła do tego, aby w godzinach szczytowych zredukować temperaturę o przynajmniej 1 stopień.

REKLAMA