Rząd kłamie ws. podatku VAT. Biuro Komisji Europejskiej potwierdza to, co ujawnił Krzysztof Bosak

Mateusz Morawiecki oraz podatek VAT - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP/YouTube
Mateusz Morawiecki oraz podatek VAT - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP/YouTube
REKLAMA

Od stycznia prawdopodobnie do 23 proc. wzrośnie VAT na gaz. Rząd tłumaczy to stanowiskiem Komisji Europejskiej. Ta zaprzecza, że domaga się tak wysokiej stawki. Kilka dni temu temat w Sejmie poruszał Krzysztof Bosak z Konfederacji.

„Od przyszłego roku wraca 23-proc. stawka podatku VAT na gaz ziemny. Choć rząd tłumaczy, że jest to podyktowane stanowiskiem Komisji Europejskiej, to rzeczywistość jest nieco inna: Bruksela dopuszcza, aby kraje członkowskie mogły obniżyć stawkę nawet do 5 proc. Polski rząd tego jednak nie zrobi. Dlaczego? Może chodzić o wzrost wpływów budżetowych w roku wyborczym” – pisze w czwartek „Rzeczpospolita”.

REKLAMA

Jak wskazuje gazeta, Komisja przyznaje, że zerowy VAT na gaz, czyli taki, jaki dziś jest stosowany w Polsce, faktycznie nie może już dalej obowiązywać. Ale jego wysokość może być mniejsza od tej, którą zaplanował polski rząd.

„W ramach dostępnego zestawu narzędzi – o stosowaniu obniżonych stawek VAT na produkty energetyczne – państwa członkowskie mogą zdecydować o obniżeniu stawek, o ile przestrzegają minimum 5-proc. progu określonego w dyrektywie VAT-owskiej” – informuje „Rz” biuro prasowe Komisji.

Kilka dni temu temat ten z mównicy sejmowej poruszył Krzysztof Bosak. – Wszystko, co jest powyżej 5%, to już będzie dodatkowy dochód sektora publicznego, którym PiS chce zarządzać i obracać, wyciągając pieniądze z wydrenowanych gospodarstw domowych i z kieszeni coraz trudniej utrzymujących płynność finansową przedsiębiorstw, po to żeby uprawiać swoje rozdawnictwo do starannie wyselekcjonowanych podmiotów – mówił poseł Konfederacji. Całe wystąpienie dostępne poniżej.

Tak rząd chce okraść Polaków. Bosak alarmuje: Wyciąganie pieniędzy z wydrenowanych gospodarstw domowych [VIDEO]

REKLAMA