Pierwszy poważny atak zimy. Odwołane autobusy i opóźnione loty [VIDEO]

Zima w Helsinkach.
Zima w Helsinkach. / foto: screen YouTube: FinAlb Motion
REKLAMA

Ponad 40 kursów autobusów w Helsinkach zostało odwołanych po czwartkowej śnieżycy. Dziesiątki samolotów odlatujących i przylatujących na stołeczne lotnisko mają kilkugodzinne opóźnienia. Na południu Finlandii w ciągu doby spadło ok. 15-20 cm śniegu – wyjątkowo dużo jak na grudzień.

Opóźnienia dotyczą kilkudziesięciu lotów – poinformował operator międzynarodowego lotniska Helsinki-Vantaa, Finavia. Lokalna prasa, powołując się na relacje pasażerów, pisze w czwartek wieczorem nawet o „chaosie” na stołecznym lotnisku.

REKLAMA

W samych Helsinkach w czwartek po południu, z powodu obfitych opadów śniegu oraz śliskich dróg odwołanych zostało 45 połączeń autobusowych – przekazał stołeczny zakład komunikacji HSL. Odwoływane są kolejne kursy.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Obecnie na południu Finlandii śniegu jest tyle, ile w Laponii – miejscami ok. 30 cm. To około dwa razy więcej niż średnio zazwyczaj w grudniu – wynika z danych Fińskiego Instytutu Meteorologii.

Według prognoz w najbliższych dniach opady śniegu mają być lżejsze, ale w następnym tygodniu spodziewane są na przemian siarczyste mrozy od około -10 stopni Celsjusza na południu kraju do -30 st. C w Laponii, a także kolejne, nawet obfitsze opady śniegu.

REKLAMA