Jeszcze jedno państwo ze statusem kraju kandydującego do Unii

Flaga Bośni i Hercegowiny. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Flaga Bośni i Hercegowiny. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Decyzję taką musieli jednogłośnie zatwierdzić ministrowie ds. europejskich dwudziestu siedmiu państw. Zgodzili się we wtorek 13 grudnia przyznać status oficjalnego „kraju kandydującego” Bośni i Hercegowinie sześć miesięcy po przyznaniu go Ukrainie i Mołdawii.

W ten sposób do UE kandyduje kraj o większości mieszkańców wyznających islam. Taka decyzja na razie oznacza pierwszy etap zapewne długiego procesu akcesyjnego tego bałkańskiego kraju liczącego 3,5 miliona mieszkańców.

REKLAMA

Jako suwerenne państwo Bośnia i Hercegowina funkcjonuje od marca 1992 roku, kiedy proklamowana została niepodległość Socjalistycznej Republiki Bośni i Hercegowiny. Doprowadziło to do rozpadu Jugosławii i było jedną z przyczyn wybuchu trwającej ponad trzy i pół roku wojny domowej.

Kraj został podzielony na autonomiczne jednostki administracyjne – Federację Bośni i Hercegowiny oraz Republikę Serbską, a także znajdujący się pomiędzy nimi Dystrykt Brczko. W sondażu przeprowadzonym w sierpniu tego roku ponad 90% mieszkańców chorwacko-muzułmańskiej części kraju opowiada się za przystąpieniem kraju do UE. Odsetek ten spada do 54,5% w części serbskiej.

Bośnia i Hercegowina jest członkiem ONZ, WHO, Rady Europy i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Na razie ubiega się o członkostwo w NATO i w UE. Kolejnym krokiem, również wymagającym jednomyślności, będzie otwarcie oficjalnych negocjacji akcesyjnych.

Obecnie taki status ma siedem krajów i niewiele z tego wynika. Są to „kandydaci”: Turcja (od 1999 r., proces obecnie zamrożony), Macedonia Północna (2005 r.), Czarnogóra (2010 r.), Serbia (2012 r.), Albania (2014 r.), Ukraina i Mołdawia (2022 r.). Rozpoczęto negocjacje akcesyjne z Serbią, Czarnogórą, Albanią i Macedonią Północną. Kosowo ogłosiło zamiar ubiegania się o członkostwo do końca roku.

BiH to niegdyś część Austro-Węgier. W 1998 roku kraj ten przyjął jako swoją walutę… niemiecką markę, która zastąpiła dinary bośniackie, dinary Republiki Serbskiej i chorwackie kuny. Kurs marki związany był z marką niemiecką po kursie 1:1, a po prowadzeniu euro kurs tzw. marki transferowej do euro wynosi 1 EUR = 1,95583 DM.

Połowę ludności stanowią Bośniacy, ale w kraju żyje 33 proc. Serbów i ok. 15% Chorwatów. Ponad 50% ludności to muzułmanie.

 

REKLAMA