Mundial 2022. Piłkarze Maroka z gestem Państwa Islamskiego? [VIDEO]

Piłkarze Maroka pokazują gest, który często wykonują dżihadyści tzw. Państwa Islamskiego.
Piłkarze Maroka pokazują gest, który często wykonują dżihadyści tzw. Państwa Islamskiego. / Fot. screen/welt.de
REKLAMA

Maroko jest prawdziwą sensacją trwających mistrzostw świata w Katarze. Jako pierwszy zespół afrykański w historii awansowali do półfinału mundialu. Po zwycięstwie nad Portugalią piłkarze w szatni zaprezentowali gest… zawładnięty przez tzw. Państwo Islamskie.

Maroku kibicuje cały islamski świat. Po kolejnych sensacyjnych zwycięstwach na mundialu, na ulice wielu miast wychodzą ludzie i świętują. Takie obrazy mogliśmy obserwować także w państwach, które nie mają silnych związków z piłką nożną.

REKLAMA

Niekiedy atmosfera święta przeradza się w zamieszki. Boleśnie przekonali się o tym mieszkańcy Belgii czy Holandii. W Brukseli, Antwerpii, Hadze czy Amsterdamie dochodziło do regularnych walk z siłami bezpieczeństwa, a straty liczone są w setkach tysięcy euro.

W półfinale mundialu Maroko zagra z Francją. Służby już szykują się na kolejne możliwe zamieszki. Ironicznie nadchodzący mecz skomentował piłkarz reprezentacji Polski Grzegorz Krychowiak, który swego czasu grał w Paryżu i doskonale wie, jakie nastroje panują w mieście. „Szkoda Paryża…” – napisał tajemniczo, sugerując jednocześnie, co może się wydarzyć. Wiadomo, że Maroku będzie kibicować gros mieszkańców Francji, nie tylko tych pochodzących z Maroka, ale wszyscy identyfikujący się z islamem.

Piłkarze Maroka nie ukrywają swojego przywiązania do islamu, co jeszcze bardziej cementuje ludzi związanych z tą religią. Po wygranej z Portugalią trzech zawodników Maroka pokazało gest, który może kojarzyć się z tzw. Państwem Islamskim.

To dość niepozorny gest, który wielu z nas pewnie wykonywało w swoim życiu. Chodzi o zgięcie czterech palców i wyeksponowanie ku górze prawego kciuka. To swego rodzaju salut zawłaszczony przez tzw. Państwo Islamskie. Dżihadyści często pokazują właśnie ten gest po kolejnych podbojach.

Nie jest do końca jasne, czy piłkarze Maroka, pokazując ten gest, identyfikowali się z tzw. Państwem Islamskim. Zanim dżihadyści „przejęli” gest na własny użytek, był on powszechnie uważany jako znak jedności w świecie islamu.

REKLAMA