Lex Czarnek 2.0. Co z edukacją domową? Prezydent Duda podjął decyzję [VIDEO]

Andrzej Duda. Foto: PAP
Andrzej Duda. Foto: PAP
REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim oświadczył, że nie podpisze ustawy oświatowej, czyli tzw. Lex Czarnek 2.0.

– W sprawie tzw. Lex Czarnek 2.0 przyszło do mnie wiele listów protestacyjnych. Mimo długich prac, nie udało się osiągnąć społecznego kompromisu. Ustawa nie zapewnia tego, na czym mi zależy – na spokoju. Nie potrzebujemy dodatkowych napięć – mówił.

REKLAMA

Prezydent poinformował o decyzji w sprawie nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, regulującej m.in. zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, zwiększającej nadzór kuratorów, a także wprowadzającej zmiany w edukacji domowej.

– Przyszły do mnie dokładnie 133 listy protestacyjne. Niektóre z tych listów są podpisane przez nawet kilkadziesiąt organizacji społecznych – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

W ocenie Dudy mimo długo prowadzonych prac nad ustawą nie udało się osiągnąć społecznego kompromisu. Zwracał uwagę, że nie było wysłuchania publicznego, a projekt nowelizacji był przedłożeniem poselskim, co ograniczyło konsultacje społeczne.

– Projekt ten nie uzyskał, jak widać, szerokiej społecznej akceptacji – podkreślił prezydent. – Z każdej strony sceny politycznej podmioty znajdują w tej ustawie punkty, co do których mają bardzo poważne wątpliwości i wobec których protestują – dodał.

Jego zdaniem ustawa nie zapewnia tego, na czym mu zależy, czyli spokoju. – Nie potrzebujemy dzisiaj w Polsce dodatkowych napięć – powiedział Duda.

– W związku z powyższym podjąłem decyzję, że nie podpiszę tej ustawy. Odmawiam podpisania tej ustawy – poinformował prezydent. – Rozumiem, że jakaś część osób będzie zawiedziona, ale rozumiem, że jakaś część, duża część naszego społeczeństwa uspokoi się także dzięki temu, że ta decyzja jest taka, a nie inna – dodał.

REKLAMA