Co kombinują Niemcy? Wielomski: „Powrót do mechanizmu, który doprowadził do zjednoczenia Niemiec w XIX wieku”

Prof. Adam Wielomski na Konferencji Prawicy Wolnościowej. Fot. YouTube/Tomasz Sommer
Prof. Adam Wielomski na Konferencji Prawicy Wolnościowej. Fot. YouTube/Tomasz Sommer
REKLAMA

Jak zauważa prof. Adam Wielomski, Niemcy dążą do tego, aby przekształcić Unię Europejską w państwo federalne.

Cały felieton przeczytasz w najnowszym numerze „Najwyższego Czasu!”

REKLAMA

W najnowszym wydaniu naszego magazynu prof. Adam Wielomski postanowił zaprezentować czytelnikom najnowszą książkę swojej żony. Jak się okazuje, Magdalena Ziętek-Wielomska przygotowała pracę pod wiele mówiącym tytułem „Niemiecki sen o imperium”. Jak zauważa naukowiec, nasi zachodni sąsiedzi nawet nie kryją się z tym, że marzy im się powstanie superpaństwa europejskiego, w którym oczywiście wiedliby prym. Niemcy dążą do odtworzenia imperium, w czym ma im pomóc Unia Europejska, którą coraz jawniej sterują. Najbliższe reformy, które muszą przepchnąć, jeżeli chcą zrealizować swój plan, dotyczą kwestii zniesienia zasady jednomyślności.

„Tak się przypadkowo składa, że gdy Autorka ją pisała, to za Odrą mamy prawdziwy wysyp deklaracji niemieckich polityków na temat potrzeby przekształcenia Unii Europejskiej w państwo federalne ze wspólną polityką zagraniczną i armią, co wymaga zniesienia prawa veta dla pojedynczych państw członkowskich i zastąpienia tej zasady zwykłą większością głosów. Na tych łamach analizowałem zresztą nie tak dawno głośne wystąpienie w Pradze kanclerza Olafa Scholza, gdzie wizja ta została dobrze rozrysowana” – wskazuje prof. Adam Wielomski w felietonie „Niemiecki sen o imperium”, który został opublikowany w najnowszym wydaniu naszego magazynu.

Cały felieton przeczytasz w najnowszym numerze „Najwyższego Czasu!”

Nowe zjednoczenie?

Zdaniem prof. Adama Wielomskiego, który powołuje się na ustalenia swojej żony, mamy tu do czynienia z powtórką z historii. Otóż Niemcy stosują te same mechanizmy i rozwiązania, które umożliwiły zjednoczenie w 1871 roku. Różnica polega jednak na tym, że teraz celem jest powstanie paneuropejskiego państwa federalnego. Kanclerz Olaf Scholz mówi wprost o powołaniu wspólnej armii i ustanowieniu jednolitej polityki zagranicznej UE. Krótko mówiąc, Polska w takim układzie zamieni się po prostu w… jeden z eurolandów.

„W moim przekonaniu najcenniejszą częścią rozważań zawartych w „Niemieckim śnie o imperium” jest pokazanie analogii pomiędzy zjednoczeniem Niemiec przez Prusy w drugiej połowie XIX wieku a jednoczeniem Europy przez Niemcy na przełomie XX i XXI stulecia. Zjednoczenie to – przez nowy związek celny i zjednoczenie ekonomiczne – po raz kolejny prowadzi do powstania państwa federalnego, tyle że paneuropejskiego” – wyjaśnia prof. Adam Wielomski na łamach „Najwyższego Czasu!”.

Cały felieton przeczytasz w najnowszym numerze „Najwyższego Czasu!”

REKLAMA