Na co zwrócić uwagę wybierając pilarkę łańcuchową?

W niniejszym artykule przedstawiamy kilka uniwersalnych wskazówek, przedstawiających na jakie aspekty warto zwrócić uwagę wybierając pilarkę łańcuchową.

Na co zwrócić uwagę wybierając pilarkę łańcuchową? Źródło zdjęcia: rrenis2000 / Shutterstock.com
Na co zwrócić uwagę wybierając pilarkę łańcuchową? Źródło zdjęcia: rrenis2000 / Shutterstock.com

Na co zwrócić uwagę wybierając pilarkę łańcuchową?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na moc silnika. Im silniejszy silnik, tym wyższa wydajność prac i bardziej komfortowa praca podczas cięcia. Kolejny aspekt to konstrukcja i waga pilarki. Nowoczesna piła łańcuchowa na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie niezależnie od tego jaki model wybierzemy, ale poszczególne model mogą mieć różny uchwyt i zdecydowanie różnią się wagą. Dlatego niektóre urządzenia mogą być bardziej wygodne w użytkowaniu a niektóre mniej.

Poza mocą silnika trzeba sprawdzić jaką piła łańcuchowa ma prędkość łańcucha parametr ten z reguły jest podawany w metrach na sekundę lub metrach na minutę
Oczywiście należy zwrócić uwagę na zastosowane systemy bezpieczeństwa oraz certyfikaty potwierdzające, że korzystanie z urządzenia jest bezpieczne.

Im droższa maszyna, tym z reguły wyższa jakość wykonania i wyższa wydajność prac. Jeśli jednak nie ma potrzeby wykonywania ciężkich prac, a pilarka ma służyć wyłącznie do prostych prac ogrodowych to można śmiało skorzystać z nieco tańszych pilarek.

Na co zwrócić uwagę wybierając pilarkę łańcuchową? Źródło zdjęcia: ambrozinio / Shutterstock.com

Jakie aspekty są ważne przy wybieraniu pilaki łańcuchowej akumulatorowej?

Warto zwrócić uwagę na czas pracy na akumulatorze oraz na napięcie akumulatora. Z reguły konwencjonalna piła łańcuchowa akumulatorowa ma napięcie w zakresie od 18V do 36V. Oczywiście im wyższe jest napięcie tym większej mocy można się spodziewać.

Poza tym, istotnym parametrem jest pojemność akumulatora i czas pracy na akumulatorze. Z reguły pilarki wyposażone są w akumulator o pojemności 2-4,5 Ah. Natomiast czas pracy może się różnić w zależności od wybranego modelu.

Poza aspektami technicznymi warto zwrócić uwagę na to jaką gwarancje daje producent na urządzenie.