Krwawa Wigilia w Ochotnicy Dolnej. Zamordowano kilkadziesiąt osób

Ochotnica Dolna, postać w oknie Źródło: WikiMedia, Pixabay, collage
Ochotnica Dolna, postać w oknie Źródło: WikiMedia, Pixabay, collage
REKLAMA

Krwawa Wigilia w Ochotnicy Dolnej – to zbrodnia dokonana 23 grudnia 1944 roku. Niemcy zamordowali wówczas 56 mieszkańców wioski. Rzezi górali dokonało Jagdkommando Matingena – nazistowska kompania karna złożona z przestępców z całych Niemiec.

Rzeź górali była zemstą za wydarzenia, które miały miejsce dzień wcześniej. 22 grudnia Niemcy plądrowali wioskę. Wtedy ktoś zaalarmował stacjonujących we wsi sowieckich partyzantów. Sowieci zaatakowali nazistów – w wyniku strzelaniny zginęło dwóch Niemców, w tym Unterscharführer SS Bruno Koch.

REKLAMA

23 grudnia mieszkańcy Ochotnicy przygotowywali się do Wigilii – w tamtym czasie przepisy kościelne nie pozwalały obchodzić Wigilii w niedzielę i dlatego wypadła ona dzień wcześniej.

Niemcy, nie zważając na dzień świąteczny, weszli do wioski i zaczęli podpalać domostwa oraz mordować napotkanych górali.

Rosjanie, którzy spodziewali się odwetu na miejscowej ludności, nie ruszyli mieszkańcom wsi z pomocą.

Tymczasem niemieccy żołdacy wykazywali się brutalnością bezwzględnością. Jagdkommando Matingena złożone było z wyjątkowych zwyrodnialców, którzy nierzadko służbą w wojsku uniknęli stryczka za swoje przewiny. Rzeź była dla nich okazją do spełnienia swoich spaczonych żądz.

Podobnej kompani karnej, Sonderkommanda pod dowództwem Oskara Dirlewangera, użyto do tłumienia Powstania Warszawskiego.

REKLAMA