Polacy na Litwie wybrali swoich kandydatów na merów w kilku regionach

Wilno.
Wilno. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Wikimedia, Diliff, CC BY-SA 3.0
REKLAMA

Trwa typowanie kandydatów przed wyborami samorządowymi na Litwie. Na trzy dni przed upływem terminu rejestracji 14 z 16 partii politycznych złożyło dokumenty rejestracyjne do Głównej Komisji Wyborczej (VRK). Do udziału w wyborach zarejestrowała się też partia parlamentarna Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin.

Oprócz AWPL-ZchR, swoich kandydatów wystawiły takie ugrupowania jak Partia Wolności, Związek Demokratów „W imię Litwy”, Związek Chrześcijański, Partia Pracy, Ruch Liberalny, Litewska Partia Regionów, Partia Socjaldemokratyczna, Związek Chłopów i Zielonych, Litewska Partia Zielonych, Partia „Młoda Litwa”, Partia „Wolność i Sprawiedliwość”, Narodowe Zrzeszenie oraz Związek Ojczyzny.

REKLAMA

W sztabie wyborczym AWPL-ZChR odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej, podczas której zakończono etap typowania kandydatów w bezpośrednich wyborach merów. Wytypowano 8 kandydatów na stanowisko mera i są to:

  • Rejon szyrwincki – Marian Bujnicki, były radny Samorządu Rejonu Szyrwinckiego, wieloletni zastępca dyrektora szkoły w Borskunach;
  • Rejon jezioroski – Siergiej Szeplakow, były kandydat na mera, aktywny członek ZPL w oddziale jezioroskim;
  • Rejon trocki – Jarosław Narkiewicz, prezes Trockiego Oddziału ZPL, prezes Rady Polonii Świata;
  • Rejon święciański – Edward Jedziński, dyrektor Domu Polskiego w Nowych Święcianach, doradca mera;
  • Rejon solecznicki – Zdzisław Palewicz, aktualny mer rejonu solecznickiego, wiceprezes AWPL-ZChR;
  • Rejon wileński – Waldemar Urban, wiceprezes AWPL-ZChR i Wileńskiego Oddziału Rejonowego ZPL;
  • Wilno – Waldemar Tomaszewski, prezes ZPL i AWPL, europoseł.

Na posiedzeniu zostały też omówione listy kandydatów w wyborach do rad samorządów. AWPL-ZChR zarejestrowała się w 12 samorządach: Wilno, Wisaginia, rejony wileński, solecznicki, trocki, szyrwincki, święciański, jezioroski, orański i ignaliński oraz Elektreny, Kłajpeda.

Ogółem wytypowanych przez koła terenowe zostało ponad 300 kandydatów. Po świętach Bożego Narodzenia listy kandydatów mają zostać zatwierdzone przez Radę Naczelną AWPL-ZChR. Termin rejestracji listy kandydatów mija 30 grudnia.

Zainteresowanie mediów wywołała wiadomość o tym, że Tomaszewski będzie kandydował na mera Wilna. – Tylko do południa miałem rozmowy z przedstawicielami siedmiu mediów ogólnokrajowych. Argumentowałem, że to nie jest nowością, bo już kandydowałem przed 8 laty na mera. W 2011 roku prowadziłem listę w Wilnie, mieliśmy 11 mandatów. Naszym celem jest kontynuowanie prac, które są prowadzone w Wilnie przez naszych przedstawicieli – mówił Tomaszewski. Wybory samorządowe odbędą się na Litwie 5 marca 2023 roku.

REKLAMA