Serbowie wznieśli barykady. Armia i policja postawione w stan najwyższej gotowości [FOTO/VIDEO]

Serbowie zamieszkujący Kosowo we wtorek wznieśli barykady.
Serbowie zamieszkujący Kosowo wznieśli barykady. / foto: screen Twitter
REKLAMA

Serbowie zamieszkujący Kosowo we wtorek wznieśli barykady w ostatniej z czterech zamieszkiwanych głównie przez ludność serbską gmin na północy kraju – poinformowała telewizja N1.

Postawione na drogach ciężarówki zablokowały drogi łączące serbską Północną Mitrowicę z południową częścią miasta, zdominowaną przez albańską większość Kosowa.

REKLAMA

W poniedziałek ministerstwo obrony Serbii poinformowało o postawieniu armii i policji w stan najwyższej gotowości. Decyzja została uzasadniona oczekiwanym atakiem sił Kosowa na kosowskich Serbów w celu usunięcia ustawionych przez nich blokad.

Serbia postawiła armię w stan podwyższonej gotowości bojowej

Zdaniem zajmującego się w rządzie Serbii sprawami Kosowa Petara Petkovicia krok ten stanowi odpowiedź na „bezpośrednie zagrożenie wojną”. – Nie pozwolimy na pogrom naszego narodu – powiedział minister.

Kosowo odpowiada

Kosowo nie może podejmować dialogu z gangami, swoboda ruchu powinna zostać przywrócona. Na drogach nie może być żadnych barykad – oświadczył w poniedziałek rząd w Prisztinie.

Kosowskie władze zapewniły, że posiadają zdolności umożliwiające usunięcie blokad, jednak poczekają na decyzję i działania sił pokojowych NATO w Kosowie (KFOR).

„Wzywamy strony do zapewnienia bezpieczeństwa, swobody ruchu w Kosowie i powstrzymania mylących narracji od wpływania na dialog i negocjacje” – oświadczono w komunikacie KFOR-u.

Ustawienie w pierwszej połowie grudnia przez kosowskich Serbów barykad było odpowiedzią na aresztowanie byłego serbskiego policjanta, podejrzewanego o napad na funkcjonariuszy kosowskiej policji.

REKLAMA