
Władze Kosowa, w związku z trwającymi na północy protestami kosowskich Serbów, zamknęły w środę największe przejście graniczne kraju – Merdare – poinformowała agencja Reutera.
Serbowie po północnej stronie granicy – w Serbii – zablokowali we wtorek drogi prowadzące do przejścia granicznego w Merdare. Od 10 grudnia zablokowane są dwa inne przejścia na kosowsko-serbskiej granicy; jedynie trzy punkty łączące oba kraje pozostają otwarte.
We wtorek mieszkający w Kosowie Serbowie wznieśli barykady w ostatniej z czterech zamieszkiwanych głównie przez ludność serbską gmin na północy kraju.
Ustawienie w pierwszej połowie grudnia przez kosowskich Serbów barykad było odpowiedzią na aresztowanie byłego serbskiego policjanta, podejrzewanego o napad na funkcjonariuszy kosowskiej policji.
More Barricades have been erected by Serbians in Northern Kosovo over the last 24 Hours since the Serbian Military and National Police were ordered to their Highest State of Readiness and were deployed to the Border Line. pic.twitter.com/y6ayLeSgwV
— OSINTdefender (@sentdefender) December 27, 2022
Christian population of Kosovo is on barricades. Use of force&violence against them on order of nazie antichristian west, Vatican, EU, UK & US is predicted in next couple of hours. World is silenced. So let us turn to God & ask for help. Its sad that he is only one that will help pic.twitter.com/eXtXSWPAgQ
— JohnDoe (@SlavFreeSpirit) December 27, 2022
W poniedziałek ministerstwo obrony Serbii poinformowało o postawieniu armii i policji w stan najwyższej gotowości. Decyzja została uzasadniona oczekiwanym atakiem sił Kosowa na kosowskich Serbów w celu usunięcia ustawionych przez nich blokad.
Przejście graniczne w Merdare jest najważniejszym dla kosowskiego transportu lądowego przejściem granicznym – przypomniała agencja Reutera. Ministerstwo spraw zagranicznych z Prisztiny w opublikowanym na Facebooku oświadczeniu o wzniesienie barykad oskarżyło grupy przestępcze i wezwało do korzystania z innych przejść.
Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po kampanii zbrojnej NATO w 1999 roku i odmawia uznania ogłoszonej w 2008 roku niepodległości swej byłej prowincji.