Wybory prezydenckie w 2025. Fani PiS wskazali, kto będzie się nadawał

wybory prezydenckie
Morawiecki i Szydło. Zdjęcie: youtube/Wirtualna Polska
REKLAMA

Wybory prezydenckie już za ponad dwa lata. Czas płynie bardzo szybko, a rany dokonane przez głowę państwa nie zagoją się prędko. Andrzej Duda uchodzi bowiem za wspólnika PiS w demontażu wolności w Polsce. Czy jego następca będzie kontynuował politykę uległości wobec partii?

Z pewnością tak. Wybory prezydenckie w 2020 roku umożliwiły Dudzie wybicie się na pewną niezależność, lecz jak pokazała praktyka, głowa państwa pamięta skąd „wyrastają jej nogi” i komu zawdzięcza swoją pozycję. Nierozsądnym więc byłoby łudzić się, że nowy kandydat Zjednoczonej Prawicy pozostanie niezależny od kaprysów partii.

REKLAMA

Wybory prezydenckie już niedługo

„Super Express” polecił Instytutowi Badań Pollster przeprowadzenie badania wśród wyborców PiS. Tabloid wespół z sondażownią postanowiły dowiedzieć się, kto zdaniem zatwardziałych fanów władzy jest godny posady w Pałacu Prezydenckim.

Wyniki mogą szokować. Okazuje się, że przytłaczająca większość ankietowanych wskazuje tutaj… Mateusza Morawieckiego. Premier rządu w Warszawie otrzymał aż 54 procent wskazań. Stosunkowo słaby wynik uzyskała natomiast popularna Beata Szydło (16 procent). Podium zamyka prokurator generalny Zbigniew Ziobro, którego typuje 9 procent respondentów. Dopiero na czwartej pozycji uplasował się Jarosław Kaczyński (8 procent).

Ostatnie miejsca przypadły europarlamentarzystom Joachimowi Brudzińskiemu (5 procent) oraz Adamowi Bielanowi (2 procent). 6 procent uczestników badania wskazało na inne, mniej znane nazwiska. 2 procent wyborców PiS nie zajęło wyraźnego stanowiska w sprawie tego, kto mógłby objąć fotel po Dudzie.

Prawdopodobnie pisowcy wyciągną z kapelusza polityka szerzej nieznanego i nieumoczonego w żadną aferę. Przed laty wymieniało się tutaj młodego posła PiS Kacpra Płażyńskiego, który w 2025 będzie miał odpowiedni do objęcia urzędu wiek 36 lat. Bystry, inteligentny i odnajdujący się w mediach polityk PiS pochodzi ze znienawidzonego przez władzę Gdańska, gdzie przez lata ze sporą skutecznością ocieplał wizerunek partii.

Sondaż zrealizowano w dniach 17-18 grudnia 2022 roku metodą CAWI (wywiad przy pomocy strony internetowej) na próbie 1 063 pełnoletnich Polaków.

REKLAMA