Otworzono dwa przejścia na granicy z Serbią – Jarinje i Brnjak

Napięcie między Serbią a Kosowem nie maleje. / Grafika: Pixabay/NCzas
Napięcie między Serbią a Kosowem nie maleje. / Grafika: Pixabay/NCzas
REKLAMA

Władze Kosowa otworzyły w piątek po południu dwa przejścia na granicy z Serbią, w Jarinje i Brnjak. Dzień wcześniej kosowska policja otworzyła przejście w Merdare.

Wcześniej w piątek specjalny wysłannik UE ds. dialogu pomiędzy Serbią i Kosowem Miroslav Lajczak powiedział w wywiadzie dla Politico, że napięcie w relacjach Serbii i Kosowa pozostaje wysokie, a stopień nieufności pomiędzy stronami najwyższy w historii.

REKLAMA

AFP podaje jednak, że w Kosowie panuje spokój, a załagodzenie napięć między Belgradem a Prisztiną jest konsekwencją silnych nacisków na władze obu państw ze strony USA i Unii Europejskiej.

W czwartek usunięte zostały ustawione przez Serbów barykady, które od 10 grudnia blokowały drogi północnego Kosowa.

Obecne napięcia na granicy kosowsko-serbskiej wybuchły po aresztowaniu Dejana Panticia, byłego policjanta wywodzącego się z zamieszkującej Kosowo mniejszości serbskiej. Proces deeskalacji rozpoczął się w środę, kiedy Panticia przeniesiono z kosowskiego aresztu do aresztu domowego.

Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po kampanii zbrojnej NATO w 1999 roku i odmawia uznania ogłoszonej w 2008 roku niepodległości swej byłej prowincji.

(PAP)

REKLAMA