O czym pamiętać, wyjeżdżając na ferie z dziećmi?

Ferie zimowe w Polsce wypadają w styczniu i w lutym. Trwają 2 tygodnie, ale zaczynają się w różnych terminach w poszczególnych województwach. Jako pierwsi wypoczywać będą w 2023 roku uczniowie z Podlasia oraz Warmii i Mazur – od 23 stycznia. Wyjazd z dziećmi na ferie wymaga zwrócenia uwagi na więcej kwestii niż w przypadku urlopu bez pociech. O czym należy pamiętać?

ferie z dziećmi
O czym pamiętać, wyjeżdżając na ferie z dziećmi?

Ferie z dziećmi – o tym nie można zapomnieć

Zima w Polsce w ostatnich latach była zróżnicowana. Zdarzały się bardzo ciepłe dni, nawet powyżej 10 stopni Celsjusza, ale też bardzo mroźne. Jedną z ważnych kwestii jest zabranie na ferie odpowiedniej odzieży i obuwia – garderoby dopasowanej do warunków pogodowych. Warto też wybrać hotel dla dzieci, w którym zapewnimy pociechom atrakcje, takie jak basen, sala zabaw i nie tylko.

Odpowiednia odzież

Strój, w którym z dziećmi pójdziemy zimą w plener powinien gwarantować ciepło, wygodę i musi być nieprzemakalny. Najlepiej ubrać pociechę na cebulkę, aby móc dostosować ubiór do aktualnej temperatury. Pierwszą warstwą może być bielizna termoaktywna, tj. koszulka z długim rękawem i getry. Taki zestaw zapobiegnie wyziębieniu organizmu. Do tego grube i wysokie skarpety, bluza, spodnie i kurtka. Ważne są też wodoodporne rękawice, gruba czapka i ochrona szyi. Stopy powinny zabezpieczać buty trekkingowe.

Dzień w zimie jest krótki

Zmrok zimą zapada szybko, dlatego warto planować atrakcje tak, aby ewentualne wędrówki po szlakach kończyć odpowiednio wcześnie. Trzeba też uwzględnić, że w warunkach zimowych trudniej pokonać trasę niż latem. Przeznaczyć zatem należy odpowiednio więcej czasu na wędrówkę.

Prowiant i napoje na wyprawy

Warto zabrać w drogę herbatę w termosie i przekąski. Zimowe wycieczki po górach są bardziej obciążające fizycznie niż latem, dlatego trzeba pamiętać o systematycznym nawadnianiu organizmu. Poza tym warto wcześniej poczytać o planowanej trasie lub ją prześledzić na mapach. Czy będzie możliwość zrobienia przystanku?

Akcesoria niezbędne dla dziecka

To dotyczy przede wszystkim maluszków. Pociecha potrzebuje przewijaka, łóżeczka, nocnika i innych dodatków. Jeśli wybierzemy hotel z atrakcjami dla dzieci, to prawdopodobnie z takich rzeczy będziemy mogli korzystać bez opłat. Warto upewnić się, czy na pewno są one dostępne. Dzięki temu nie będzie trzeba ich zabierać w drogę.

Hotel z atrakcjami dla dzieci

Po całym dniu wędrówek i zwiedzania warto się zrelaksować. Rodzina może spędzić czas ze swoimi pociechami w hotelowej strefie SPA & Wellness. Jacuzzi czy basen to rewelacyjne sposoby na relaks. Oczywiście hotel może zapewniać również inne udogodnienia – sauny, masaże.

Wyjazd na narty

Dziecko może zacząć przygodę z nartami, mając 2–3 lata. Jeśli planujemy taki wypad, to przede wszystkim znajdźmy miejsce, które gwarantuje odpowiednie warunki dla maluchów. Czy w okolicy znajdują się miejsca, w których pociecha może się uczyć jazdy na nartach? Warto postawić na lokalizacje, w pobliżu których jest szkółka narciarska – niech specjalista zajmie się kształceniem pociechy. Dzięki temu mniejsze będzie ryzyko, że dziecko nabierze złych nawyków, które będą później przeszkadzać w jeździe. Oczywiście naukę można rozpocząć z rodzicem, ale to ekspert jest w stanie wpoić dziecku właściwą technikę.

Sprawdzenie samochodu

Jeśli na wycieczkę jedziemy autem, to koniecznie zróbmy najpierw przegląd. Czy oświetlenie jest sprawne, a opony wymienione na zimowe i w dobrym stanie? Czy mamy koło zapasowe i obowiązkowe wyposażenie auta? Czy badanie techniczne jest aktualne? Warunki na drogach zimą są często bardzo trudne – musimy być na nie przygotowani. Warto mieć ubezpieczenie assistance, dzięki któremu w razie awarii auta, możemy wezwać pomoc. Oczywiście zawsze można skorzystać z usług lokalnych firm, ale trudno ocenić, jaka będzie ich dostępność i ile wyniesie koszt usługi. Mając assistance, możemy zgłosić problem przez całą dobę.