Social media w marketingu – jak skutecznie z nich korzystać?

Social media, czyli media społecznościowe powstały po to, by uczestnicy mogli wchodzić w interakcje. Chociaż najczęściej myślimy o nich pod kątem portali społecznościowych, to są to też różnego rodzaju fora dyskusyjne lub blogi. Pojęcie to jest więc bardzo szerokie i chcąc w pełni wykorzystać potencjał, jaki w tym drzemie, trzeba mieć pewną wiedzę.

social media w marketingu
Social media w marketingu – jak skutecznie z nich korzystać?

Każdego dnia z social mediów korzystają miliony osób. Wiele z nich spędza w nich nawet kilka godzin dziennie. Przedsiębiorcze firmy szybko zauważyły, że social media to przestrzeń, w której można dotrzeć do wielu potencjalnych klientów. Nie jest to jedyna zaleta inwestycji w rozwój w tym kierunku.

Dlaczego warto mieć kanały w social mediach?

Przede wszystkim mamy szybki dostęp do wielu osób, a tym samym docieramy do nowych klientów. Sam Facebook w Polsce ma zarejestrowanych 17 mln użytkowników. Media społecznościowe pozwalają zaprezentować firmę od nieco innej strony, można znacznie łatwiej wejść w komunikację, budować relacje i zdobywać zaufanie. Social media pozwolą też analizować potrzeby konsumentów i trendy rynkowe. To też idealne miejsce, by pokazać najnowsze produkty.

Social media – wybór nie może być przypadkowy

Media społecznościowe przyciągają osoby w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Jednak nie wszyscy udzielają się w tych samych miejscach. Przykładowo na Instagramie jest przewaga osób w wieku 25-35 lat, a na TikTok są głównie nastolatki i osoby do 25 lat. Musimy się więc dobrze zastanowić, do kogo skierowana jest nasza oferta i gdzie tych użytkowników możemy znaleźć.

Atrakcyjna treść

Kiedy już wybierzemy medium, musimy zastanowić się nad tym, co chcemy na naszym profilu umieszczać. Treści zawarte w mediach społecznościowych muszą być atrakcyjne dla użytkowników. Liczy się dopasowanie języka, stylu, grafiki bądź filmu. To, co znajduje się w social mediach, ma swobodniejszą formę niż to, co jest na stronie firmowej. Atrakcyjność przekazywanych treści zachęca do polubienia, komentowania i udostępniania, co pozwala dotrzeć do następnych internautów. Istotna jest też częstotliwość wstawiania postów i stała komunikacja. Jeśli nie będziemy często dostarczać fanom czegoś nowego i nie będziemy odpowiadać na to, co piszą, to odejdą do konkurencji.

Prowadzić kanały w social mediach czy powierzyć to komuś?

Świadome prowadzenie social mediów to nie wstawianie spontanicznych postów, a trzymanie się dobrze zaplanowanej kampanii marketingowej ukierunkowanej na konkretne rezultaty. Jeżeli mamy doświadczenie i pomysł, a także wiemy, gdzie i jak dotrzeć do grupy klientów, możemy zająć się tym sami. Jednak pamiętajmy, że to jest czas poświęcony nie tylko na wstawienie newsa, ale też moderowanie i reagowanie na to, co piszą internauci.

Możemy również postawić na profesjonalny marketing w social mediach. Wtedy skontaktujemy się z agencją reklamową, która na podstawie audytu i analiz znajdzie idealne media społecznościowe i zajmie się ogółem działań reklamowych, jakie będą wiązać się z prowadzeniem kanału. Zajrzyj na https://harbingers.io/oferta/social-media i dowiedz się więcej!