Chorwacja przyjęła euro i zrobiło się drogo. Rząd rozważa mrożenie cen

Euro, pieniądze.
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Chorwaci są w szoku po przyjęciu euro, bo w sklepach nagle zrobiło się znacznie drożej. Rząd ma na to iście socjalistyczne rozwiązanie i rozważa zamrożenie cen.

1 stycznia 2023 roku Chorwacja stała się 20. krajem, który przyjął walutę euro. Tym samym dotychczasowa waluta – kuna – przechodzi powoli do historii.

REKLAMA

Na mocy decyzji Rady Unii Europejskiej kurs wymiany wynosi 7,53450 kuny chorwackiej za jedno euro. Jest stały.

Po przyjęciu nowej waluty Chorwaci zauważyli, że w sklepach jest drożej. Z dnia na dzień, niezależnie od inflacji, podrożały podstawowe artykuły spożywcze – czasami nawet o 10-20 proc. Podobnego mechanizmu doświadczyli niegdyś Słoweńcy, Słowacy czy Litwini, czyli obywatele krajów, które także przyjęły euro.

Jak pisze na łamach portalu wpolityce.pl Goran Andrijanić, który tamtejszy rynek śledzi i zna doskonale, „fala podwyżek cen wywołała oburzenie wśród obywateli”. A skoro tak, to głos zabrali politycy, którzy obiecali „coś” z tym fantem zrobić.

Tym „czymś” jest mrożenie cen, czyli zabieg znany z epoki słusznie minionej, ale i coraz częściej powracający do łask. Chorwacki minister gospodarki Davor Filipović winą za wzrost cen w całości obarcza przedsiębiorców, którzy jego zdaniem nieuzasadnienie podwyższyli ceny.

Rząd nie pozwoli na podwyżki cen, które nie są bezpośrednio związane z wprowadzeniem euro. W razie potrzeby zamrozimy ceny – zapowiada.

Ma też nadzieję, że ceny wrócą do poprzedniego poziomu. Andrijanić przywołuje jednak opinie tamtejszych ekspertów, według których nie będzie to możliwe.

Jednocześnie zauważa, że przyjęcie przez Chorwację euro nie poprzedziła żadna publiczna dyskusja.

„Swoją drogą, trzeba napisać, że decyzja o wprowadzeniu euro w Chorwacji została podjęta bez dyskusji publicznej. W poważniejszych badaniach przed wprowadzeniem euro ustalono, że społeczeństwo chorwackie było w tej kwestii podzielone. Sondaż z czerwca 2022 roku wykazał, że aż 40 proc. obywateli Chorwacji jest przeciwnych nowej walucie” – wskazuje Andrijanić.

REKLAMA