Papież Franciszek: „Trwa trzecia wojna światowa”

Papież Franciszek.
Papież Franciszek Źródło: PAP
REKLAMA

Papież Franciszek zaapelował w poniedziałek o natychmiastowe zakończenie wojny na Ukrainie i nazwał ją „bezsensownym konfliktem”. W przemówieniu podczas noworocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym mówił, że trwa trzecia wojna światowa.

Zwracając się do ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej, papież powiedział: „Dzisiaj trwa trzecia wojna światowa zglobalizowanego świata, w którym konflikty dotyczą bezpośrednio tylko niektórych obszarów planety, ale w istocie angażują wszystkich”.

REKLAMA

Najbliższym i najnowszym przykładem jest właśnie wojna na Ukrainie ze śmiercią i zniszczeniem jako jej następstwami, atakami na infrastrukturę cywilną, które prowadzą do utraty życia ludzi nie tylko z powodu ładunków wybuchowych i przemocy, ale także głodu i zimna – oświadczył Franciszek.

Nie zapominajmy – wezwał – że wojna uderza szczególnie w osoby najsłabsze – dzieci, ludzi starszych, niepełnosprawnych i w niezatarty sposób rozrywa rodziny.

Mogę jedynie ponowić dzisiaj mój apel o natychmiastowe zakończenie tego bezsensownego konfliktu, którego skutki dotyczą całych regionów, także poza Europą z powodu reperkusji, jakie ma w dziedzinie energii i produkcji żywności, zwłaszcza w Afryce i na Bliskim Wschodzie – dodał papież.

REKLAMA