Polska partia wystartuje w wyborach samorządowych na Litwie

Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
REKLAMA

W wyborach samorządowych na Litwie, które odbędą się 5 marca, Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) wystąpi z numerem 1. W Wilnie odbyło się w środę losowanie numerów list wyborczych. Zarejestrowało się ogółem 16 partii i 32 komitety polityczne.

Jeśli chodzi o strukturę karty do głosowania, liczba 1 jest na pewno szczęśliwą liczbą – powiedziała dziennikarzom Rita Tamaszuniene, posłanka AWPL-ZChR. Podkreśliła przy tym, że jej partia „nie przywiązuje dużego znaczenia do numeru”.

REKLAMA

AWPL-ZChR zgłosiła około 400 kandydatów, którzy o mandat radnego będą walczyli w 11 z 60 litewskich samorządów. W ośmiu samorządach kandydaci polskiej partii podejmą walkę w bezpośrednich wyborach o stanowisko mera. W Wilnie o to miejsce będzie walczył m.in. przewodniczący AWPL-ZChR, poseł do Parlamentu Europejskiego Waldemar Tomaszewski.

AWPL-ZChR od ponad 20 lat rządzi w rejonach wileńskim i solecznickim, które w większości zamieszkują Polacy, oraz współrządzi w kilku innych samorządach na Wileńszczyźnie. Od kilku kadencji polska partia współrządzi też w samym Wilnie, które w 17 proc. zamieszkane jest przez Polaków.

REKLAMA