„Die Welt”: To koniec stosunków polsko-niemieckich

zdj. ilustracyjne. fot. Pixabay
zdj. ilustracyjne. fot. Pixabay
REKLAMA

Główny komentator niemieckiego „Die Welt”, Jacques Schuster, stwierdził, że „stosunki między Niemcami a Polską zostały zerwane”.

Shuster twierdzi, że wpływ na zerwanie stosunków polsko-niemieckich ma sytuacja na Ukrainie. Niemiec zdaje się sugerować, że polska pomoc Ukrainie jest wymierzona w RFN.

REKLAMA

Złe intencje Shuster widzi choćby w przekazaniu przez Polskę czołgów Ukraińcom. Napisał, że „gest Polaków jest wymowny”.

„Polska chce się jawić jako najwierniejszy sojusznik Ukrainy i jednocześnie wywierać presję na Niemcy. Dawno już minęły czasy, gdy Warszawa i Berlin próbowały dojść do porozumienia, by wypracować wspólne stanowisko” – twierdzi niemiecki komentator.

Shuster twierdzi, że Polska i Niemcy są jak małżeństwo, które „stało się wzajemnym rozgoryczeniem życiowym, związkiem, w którym wewnętrzny spokój panował tylko przez kilka krótkich chwil”.

Zdaniem dziennikarza winą Niemiec jest tylko to, że „chcą być przez wszystkich kochanie i chcą wszystkich kochać”. Polski rząd natomiast ponoć „potrzebuje obrazu odpychającego Niemca, by utrzymywać władzę”.

Rząd w Warszawie zdaniem Niemca „jest brutalny i nienawistny”, a Jarosław Kaczyński „entuzjastycznie przywołuje narodziny 'Czwartej Rzeszy'”, by jego partia ponownie wygrała wybory w Polsce.

Polska awansowała w rankingu potęg militarnych

REKLAMA