Skutek rządów pseudo prawicy z PiS. Polacy nie chcą konserwatystów u władzy [SONDAŻ]

Lewica, PiS, Mem Źródło: Twitter
Lewica, PiS, Mem Źródło: Twitter
REKLAMA

Po latach rządów pozującego na prawicę Prawa i Sprawiedliwości 36 proc. Polaków chce, by kolejny rząd był bardziej lewicowy i niekonserwatywny.

Choć Prawo i Sprawiedliwość robi sobie PR partii prawicowej, to w rzeczywistości programowo i ideologicznie PiSowcy są kontynuatorami przedwojennej polskiej myśli lewicowej spod znaku Polskiej Partii Socjalistycznej Józefa Piłsudskiego, którą łączą nowoczesnym zachodnim populizmem i przywracaniem niektórych mechanizmów znanych z czasów komuny w PRL.

REKLAMA

Najbliżej prawicy w koalicji rządzącej jest Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry – jest to jednak prawica w wydaniu konserwatywno-nacjonalistycznym, a nie konserwatywno-liberalnym.

Rządy tej przedziwnej mieszanki, którą Janusz Korwin-Mikke zwykł nazywać „socjalistami z krzyżem w zębach”, odniosły jednak skutek i obrzydziły dużej części Polaków prawicę.

Według badania, które przeprowadziła pracownia SW Resarch na zlecenie portalu rp.pl aż 36,3 proc. respondentów jest zdania, że przyszły rząd powinien prowadzić bardziej lewicową politykę.

Jedynie 16,1 proc. uważa, że przyszły rząd powinien być bardziej prawicowy. 14,1 proc. ankietowanych twierdzi, że obecna polityka rządu jest optymalna.

Badanie ujawnia też, że wielu Polaków nie ma jasno określonych poglądów lub nie postrzega siebie w kategoriach „prawicowców” lub „lewicowców” – 33,5 proc. badanych nie ma bowiem zdania w tej sprawie.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 10-11 stycznia 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Dlaczego wciąż nie skazano mordercy Adamowicza? Dziambor: Pozostawiam TO do przemyśleń

REKLAMA