Głos zza grobu. UJAWNIONO, kto jest autorem krytyki Franciszka. „Toksyczny koszmar”

Papież Franciszek Źródło: Riccardo De Luca / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM Dostawca: PAP/Abaca
Papież Franciszek Źródło: Riccardo De Luca / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM Dostawca: PAP/Abaca
REKLAMA

Wśród kardynałów w ubiegłym roku krążyło memorandum, poddające ostrej krytyce pontyfikat papieża Franciszka. Teraz okazuje się, że jego autorem, podpisującym się jako „Demos”, był zmarły 10 stycznia 2023 roku w Rzymie australijski kard. George Pell.

Znany watykanista Sandro Magister ujawnił, że autorem opublikowanego na blogu „Settimo Cielo” tekstu był watykański urzędnik kard. George Pell. Informacja ta wypłynęła w czasie, gdy trwają przygotowania do zaplanowanej na 14 stycznia 2023 roku Mszy pogrzebowej duchownego. Podczas eucharystii Franciszek ma wygłosić homilię.

REKLAMA

W memorandum znalazły się m.in. oskarżenia pod adresem Franciszka, dotyczące „osłabienia” misji głoszenia Ewangelii, a także „braku poszanowania prawa”, czy nawet korupcji w Watykanie. To ostatnie jest o tyle mocne, że sam Franciszek przyznał, że kard. Pell położył podwaliny pod reformę finansów Stolicy Apostolskiej.

„Komentatorzy każdej szkoły, nawet jeżeli z różnych powodów, to zgadzają się, że ten pontyfikat jest katastrofą pod wieloma lub pod większością względów” – napisano w memorandum. Autor odnotował też rolę Franciszka w szerzeniu tęczowej ideologii LGBT oraz kapłaństwa kobiet – pod pretekstem „synodalności”. Australijski kardynał nazwał to po prostu „toksycznym koszmarem”.

Przedmiotem krytyki Pella były także „pogłębiający się zamęt, atak na tradycyjną moralność i włączenie do dyskursu neomarksistowskiego żargonu na temat wykluczenia, wyobcowania, tożsamości, marginalizacji, osób pozbawionych głosu, LGBTQ oraz wyparcie chrześcijańskich pojęć przebaczenia, grzechu, ofiary, uzdrowienia, odkupienia”.

REKLAMA