Konfederacja z największym wzrostem poparcia. W Sejmie sześć ugrupowań [SONDAŻ]

Posłowie na sali obrad Sejmu w Warszawie. Zdjęcie ilustracyjne.
Posłowie na sali obrad Sejmu w Warszawie. Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: PAP
REKLAMA

Pracownia Estymator na zlecenie portalu DoRzeczy przeprowadziła sondaż. Wynika z niego, że co prawda wygrywa nadal Zjednoczona Prawica, jednak poparcie nie wystarcza jej do samodzielnych rządów.

„Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by Pan/i swój głos?” – tak brzmiało pytanie zadane respondentom.

REKLAMA

Z badania wynika, że w Sejmie znalazłoby się sześć ugrupowań – Zjednoczona Prawica, Koalicja Obywatelska, Lewica, Polska 2050, Konfederacja i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Największe poparcie wśród respondentów uzyskało Prawo i Sprawiedliwość/Zjednoczona Prawica36,1 proc. To o 0,2 pkt. proc. mniej w porównaniu do sondażu z grudnia.

Drugie miejsce na podium zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 29,4 proc. Oznacza to wzrost poparcia o 0,6 pkt. proc. od czasu ostatniej ankiety.

Na trzecim miejscu znalazła się Lewica z wynikiem 10,1 proc., czyli o 0,2 pkt. proc. mniej niż w poprzednim badaniu.

W Sejmie, według sondażu, znalazłyby się jeszcze trzy ugrupowania – Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem rzędu 8,2 proc. (spadek o 1,2 pkt. proc.), Konfederacja7,4 proc. (wzrost 0,7 pkt. proc.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe6,7 proc. (wzrost o 0,2 pkt. proc.).

Pod progiem wyborczym uplasowało się Kukiz’15 z poparciem zaledwie 1,6 proc. Na inne partie swój głos chciałoby oddać 0,3 proc. respondentów.

Podano też, że szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 55 proc.

Pracownia Estymator przełożyła także sondażowe poparcie na mandaty. I tak Zjednoczona Prawica uzyskałaby ich 203 – czyli za mało do samodzielnych rządów. KO miałaby natomiast 145 posłów, a Lewica 39. Na Wiejskiej zasiadałoby także 30 parlamentarzystów Polski 2050 oraz po 21 Konfederacji i PSL.

Badanie przeprowadzono w dniach 12-13 stycznia 2023 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1029 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.

REKLAMA