Dzień Judaizmu w polskim kościele katolickim. „Przejście Pana: Dziś wychodzicie”

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA

Kościół katolicki w Polsce obchodzi 17 stycznia Dzień Judaizmu, w tym roku pod hasłem „Przejście Pana: Dziś wychodzicie”.

Centralne obchody odbędą się w Siedlcach. Rozpocznie je sesja naukowa poświęcona historii judaizmu na ziemi siedleckiej. Po sesji z księżmi i klerykami w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej spotka się rabin z Jerozolimy Boaz Pash. Na zakończenie w siedleckiej katedrze odbędzie się międzyreligijna liturgia Słowa Bożego, którą poprowadzi przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem abp Grzegorz Ryś.

REKLAMA

W Poznaniu w kościele św. Wojciecha metropolita poznański abp Stanisław Gądecki będzie dziś przewodniczył nabożeństwu biblijnemu. Następnego dnia w Akademii Lubrańskiego zostanie wręczona nagroda „Menora Dialogu”, przyznawana przez Stowarzyszenie COEXIST i Fundację SIGNUM za „zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”.

Dzień Judaizmu ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Przypada on corocznie w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

REKLAMA