Poważny kryzys korupcyjny. Na liście podejrzanych zawodnicy ze światowej czołówki

Snooker
Snooker. Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
REKLAMA

Dziesięciu znanych chińskich zawodników snookera zostało oskarżonych o ustawianie meczów i związaną z tym szerzącą się korupcję – ujawniła komisja ds. uczciwości, która prowadziła dochodzenie zlecone przez World Professional Billiards and Snooker Association.

Na liście podejrzanych o udział w nielegalnym procederze jest m.in. dziewiąty w światowym rankingu Zhao Xintong i 16. w tym zestawieniu Yan Bingtao. Obaj zostali oskarżeni o manipulowanie wynikami.

REKLAMA

Obaj czekają na wyznaczenie terminu oficjalnego przesłuchania, po którym staną przed niezależnym trybunałem dyscyplinarnym.

Pierwszym Chińczykiem, który został zawieszony już w październiku 2022 był Liang Wenbo, były finalista mistrzostw Wielkiej Brytanii. Został oskarżony o „zajmowanie się ustawianiem meczów i nakłanianie graczy do tego samego podczas World Snooker Tour”. Dodatkowo w akcie oskarżenia napisano, że „wiele razy utrudniał dochodzenia i odmawiał współpracy”.

Eksperci World Professional Billiards and Snooker Association ujawnili, że proceder korupcyjny trwał od 2020 roku.

W ostatnich dniach zawieszonych zostało kolejnych dziewięciu chińskich graczy, wśród nich są finaliści wielu najwyższej klasy turniejów. Nieprawidłowości ujawniono m.in. w trakcie poprzednich edycji Masters i UK Championship, tradycyjnie dwóch największych wydarzeń w kalendarzu światowego snookera.

Obaj główni podejrzani Yan Bingtao i Zhao Xintong zostali wykluczeni z rywalizacji w Masters, który rozpocznie się za tydzień.

Snooker znacznie zyskał na popularności w Chinach w ostatniej dekadzie, głównie dzięki sukcesowi Ding Junhui, który wygrał Masters i mistrzostwo Wielkiej Brytanii oraz zajął drugie miejsce w mistrzostwach świata.

Obecnie wielu chińskich graczy pracuje w akademii w angielskim mieście Sheffield, gdzie co roku odbywają się mistrzostwa świata. Niektórzy z nich są także na liście podejrzanych.

REKLAMA