Seria wybuchów i strzelanin w Sztokholmie. Trwa wojna gangów narkotykowych

Szwedzka policja w Sztokholmie. Zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP/EPA
Szwedzka policja w Sztokholmie. Zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP/EPA
REKLAMA

W Sztokholmie od kilku dni dochodzi do wybuchów i strzelanin. Według mediów falę przemocy napędza konflikt między ukrywającym się w Turcji 36-letnim przemytnikiem o pseudonimie Lis Kurdyjski a 24-letnim baronem narkotykowym z dzielnicy Dalen.

W nocy z czwartku na piątek w południowym Sztokholmie na klatce schodowej bloku w Arsta eksplodował granat. W tym samym czasie ostrzelano mieszkanie w dzielnicy Farsta. W tym rejonie w czwartek w podobny sposób uszkodzony został inny lokal. W ostatnich dniach miały miejsce również dwie poważne detonacje: w biurowcu w Kista oraz przed restauracją w dzielnicy Soedermalm.

REKLAMA

Ogółem od końca grudnia w regionie Sztokholmu śmierć poniosły trzy osoby, doszło do 10 strzelanin oraz 10 detonacji.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Według szwedzkiego nadawcy publicznego SVT oraz gazety „Aftonbladet” źródłem fali przemocy jest konflikt dwóch grup o wpływy z handlu narkotykami. Pierwsza z nich to gang skupiony wokół Lisa Kurdyjskiego, 36-letniego mężczyzny poszukiwanego w Szwecji listem gończym za przemyt narkotyków oraz usiłowanie morderstwa.

Jak podała telewizja SVT, przestępca przebywa obecnie w Turcji, został zatrzymany przez policję, ale władze tureckie odmówiły jego ekstradycji. Mężczyzna ma tureckie obywatelstwo, z niewiadomych przyczyn został wypuszczony na wolność.

Drugą stroną konfliktu jest grupa, którą steruje 24-letni baron narkotykowy z dzielnicy Dalen, również przebywający za granicą. Według „Aftonbladet” mężczyzna kontroluje dochodowy z uwagi na brak konkurencji rynek narkotyków w Sundsvall (miasto ok. 350 km na północ od Sztokholmu). Lis Kurdyjski chce przejąć kontrolę nad tym regionem.

Jednocześnie, jak podkreślają media, w Sztokholmie równolegle toczą się co najmniej trzy mniejsze konflikty między innymi gangami.

Sztokholmska policja na zorganizowanej w piątek konferencji prasowej zapowiedziała ściągnięcie do stolicy dodatkowych sił z innych regionów. – Naszym priorytetem jest przełamanie trendu – podkreślił szef lokalnej policji Mattias Andersson.

Jak przekazano, w ostatnich dniach zatrzymano 23 osoby, z których osiem aresztowano, zarekwirowano 11 sztuk broni palnej, 16 bomb, jeden granat oraz dwa kilogramy dynamitu. Obecnie w regionie Sztokholmu w aresztach przebywa 400 osób, o 100 więcej, niż wynosi średnia. Wśród podejrzanych osób połowa ma mniej niż 18 lat.

Telewizja SVT zrealizowała w Turcji reportaż zatytułowany „Raj dla gangsterów”, pokazując, że kraj ten domaga się od szwedzkich władz wydania osób oskarżanych przez władze w Ankarze o terroryzm, a jednocześnie chroni przestępców żyjących z handlu narkotykami w Szwecji. Turcja obok Węgier jest jedynym państwem, które nie ratyfikowało wstąpienia Szwecji i Finlandii do NATO.

REKLAMA