34 000 euro kary dla linii lotniczych za… obsikaną pasażerkę

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Linie lotnicze Air India zostały ukarane za niedopełnienie obowiązku utrzymania bezpieczeństwa na pokładzie samolotu. Dziwna historia wydarzyła się na pokładzie ich samolotu pod koniec listopada 2022 r. i kosztowała hinduskie Air India karę w wysokości 37 tys. euro.

Na pokładzie samolotu na trasie New York-New Delhi w dniu 26 listopada mężczyzna, obecnie przebywający w reszcie, miał obsikać 72-letnią kobietę siedzącą w klasie biznes. Media nadały całej sprawie przydomek „pipigate”.

REKLAMA

Indyjski regulator lotnictwa cywilnego ukarał firmę grzywną i zawiesił licencję pilotowi na trzy miesiące za „niewykonanie swoich obowiązków” w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i dyscypliny na pokładzie samolotu. W dodatku, po tym incydencie mężczyźnie, który miał oddać meocz w samolocie, a który był hinduskim bankierem, pozwolono opuścić po wylądowaniu samolot bez żadnych problemów.

Dopiero po interwencji ofiary i nagłośnieniu sprawy przez media, które chętnie podchwyciły temat, policja zatrzymała kilka tygodni później samolotowego „pismena”. Posypały się kary, a amerykański bank Wells Fargo zwolnił go nawet ze stanowiska wiceprezesa swojej indyjskiej filii. Z kolei dyrektor naczelny Air India, Campbell Wilson, wyraził oficjalne przeprosiny.

Źródło: AFP/ France Info

REKLAMA