Berlin rozpatrzy prośbę Polski o zgodę na przekazanie Leopardów w „trybie pilnym”

Czołg Leopard 2A5.
Czołg Leopard 2A5. / Foto: Wikipedia, Bundeswehr-Fotos, CC BY 2.0
REKLAMA

Rząd Olafa Scholza od kilku dni znajduje się pod rosnącą presją, aby wyraził zgodę na dostawy czołgów bojowych z państw członkowskich NATO na Ukrainę. Dotyczy to zwłaszcza Polski. W odpowiedzi na pismo z Warszawy, niemiecki rząd oświadczył, że rozpatrzy sprawę „w trybie pilnym”. Polska zwróciła się o zezwolenie na przekazanie Ukrainie 14 czołgów ciężkich Leopard 2.

Wydaje się, że cięższym ciosem dla Ukrainy, nawet od braku czołgów, jest afera korupcyjna. Pięciu gubernatorów i czterech wiceministrów zostało odwołanych ze stanowiska w środku wojny. Dymisje dotyczą gubernatorów obwodów dniepropietrowskiego, zaporoskiego, sumskiego, chersońskiego i stołecznego Kijowa. Zwolniono także wiceministra obrony Wiaczesława Szapowałowa (machlojki przy zakupie sprzętu), wiceministra polityki społecznej Witalija Muzychenko oraz dwóch wiceministrów rozwoju terytorialnego (Iwana Łukrię i Wiaczesława Nehodę).

REKLAMA

W tym kontekście można też się zastanawiać nad prawdziwymi przyczynami katastrofy śmigłowca z funkcjonariuszami MSW i ministrem w W Browarach. Oficjalnie mówi się, że miał to być błąd pilota. Ze wstępnych danych śledztwa, podobno wynika, że ​​pilot śmigłowca leciał zbyt blisko ziemi, w gęstej mgle i za późno dostrzegłby budynek.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Swoją rezygnację ogłosił również wiceszef administracji prezydenta Kyryło Tymoszenko. Ze stanowiska odszedł również zastępca prokuratora generalnego Ołeksij Symonenko. Według mediów RBK-Ukraina spędzał sobie w czasie wojny wakacje w mieście Marbella w Hiszpanii. Wołodymyr Zełenski zakazał teraz tego rodzaju prywatnych podróży za granicę urzędników.

Tymczasem Kreml ostrzega, że dostawy do Kijowa niemieckich czołgów Leopard nie wróżyłyby „nic dobrego”, a „takie dostawy” pozostawią „niezatarty ślad” – dodał Pieskow. Siły rosyjskie na razie informują o niewielkich postępach w kierunku Bachmutu. Ciekawe jednak co czują walczący żołnierze Ukrainy, kiedy na zapleczu „kręci się lody”…

Źródło: AFP

REKLAMA