„Globalne ocieplenie” zaatakowało w Azji! Zimowa pogoda w Korei i Japonii. Rekordowe mrozy w Chinach

W najbardziej wysuniętym na północ mieście Chin padł rekord zimna.
W najbardziej wysuniętym na północ mieście Chin padł rekord zimna. / foto: screen Twitter (kolaż)
REKLAMA

Sroga zima nawiedziła w ostatnich dniach kraje Dalekiego Wschodu. W najbardziej wysuniętym na północ mieście Chin padł rekord zimna, minus 53 stopnie C. W Korei Płd. śnieg i wiatr zakłócają transport lotniczy, a Japonia szykuje się na największe mrozy od dekady.

Miasto Mohe, określane potocznie jako „chiński biegun północny”, leży w prowincji Heilongjiang, w pobliżu granicy z Rosją. W niedzielę rano miejscowa stacja meteorologiczna odnotowała temperaturę minus 53 stopnie C, najniższą odkąd gromadzone są takie dane – przekazała agencja Xinhua.

REKLAMA

Poprzedni rekord w Mohe z 1969 roku wynosił 52,3 stopnia poniżej zera.

Mieszkańcy miasta są przyzwyczajeni do mrozów, a według mediów zima trwa tam zwykle osiem miesięcy. Niedzielny wynik z Mohe nie przebił jednak ogólnokrajowego rekordu zimna z miasta Genhe w regionie Mongolia Wewnętrzna, gdzie w grudniu 2009 roku termometry pokazały minus 58 stopni.

Wtorek jest jak dotąd najmroźniejszym dniem tej zimy w Korei Południowej, a władze kraju wydały alert ze względu na niską temperaturę. W Seulu termometry pokazały rano minus 16,4 stopnia, a w powiecie Cheorwon na północy kraju – minus 25,5 stopnia.

Temperatury spadły również poniżej zera na turystycznej wyspie Czedżu na południu, gdzie odnotowano minus 1,9 stopnia. Na miejscowym lotnisku, pełnym wczasowiczów wracających do domów po przerwie świątecznej, z powodu intensywnych opadów śniegu i silnego wiatru odwołano 466 lotów krajowych i 10 zagranicznych – podała agencja Yonhap.

Masy zimnego powietrza napłynęły we wtorek również nad Japonię. Państwowa agencja meteorologiczna ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i zakłóceniami w transporcie z powodu oblodzonych jezdni. W niektórych częściach kraju spodziewane są najniższe temperatury od dziesięciu lat – podała agencja Kyodo.

Według ekspertów ekstremalne warunki pogodowe stają się coraz częstsze z powodu zmian klimatu. Chiński urząd meteorologiczny informował wcześniej w styczniu, że lato 2022 roku było w Chinach najcieplejsze od 1961 roku. Rekordowe upały i susze zakłóciły działanie elektrowni wodnych w Syczuanie i wymusiły racjonowanie prądu.

REKLAMA